joi, martie 28, 2024

CSU, victorie bulgărească

Prin reuşitele lui Popov şi Zlatinski formaţia pregătită de Gigi Mulţescu a obţinut un nou succes” afară”, şi se menţine în coasta Stelei.

Plecată cu mult optimism spre Târgu Mureş, CSU Craiova a bifat, sâmbătă seara, a 9-a victorie stagională. În etapa a doua a returului din sezonul regulat trupa lui Mulţescu s-a impus scor 2-0 în faţa unei echipe gazdă aflată în degringoladă atât în clasament, dar şi ca joc. Prima repriză a aparţinut craiovenilor care au început să pună probleme la poarta lui Mingote încă din minutul 11 când Zlatinski, cu o „torpilă” de la 30 de metri, l-a încercat pe goal-keeper-ul lusitan. Pe lângă gol a trecut şi Vătăjelu, dar şutul acestuia din lovitura liberă s-a oprit în braţele lui Mingote. Aceste ocazii anunţau deschiderea scorului, care s-a produs în minutul 29, când în urma unei centrări venită de pe dreapta, din corner, de la Zlatinski, celălalt bulgar din echipă, Apostol Popov, a reluat cu capul, imparabil, de la patru metri.

Singura ocazie notabilă a gazdelor a venit în minutul 41 urma unei faze fixe, iar Vlad Morar a şutat din lovitură liberă, de la 25 de metri lateral dreapta, şi mingea a lovit transversala sub privirile lui Calancea, rămas fără reacţie. Gazdele au intrat în inferioritate numerică la vestiare deoarece în minutul 37, Gabi Mureşan a vrut să-l lovească peste picioare pe Zlatinski şi a primit cartonaşul roşu. Partea secundă a fost una în care CSU a stat tactic excelent, iar Măzărache a fost la un pas să ducă scorul la 2-0, chiar în startul reprizei a doua. Finalul a aparţinut craiovenilor, care au o şansă bună de gol prin Băluţă, care face slalom prin apărarea ardeleană, dar şutul puternic e respins de Mingote. Cu trei minute înainte de final, Ivan a fost faultat în careu de Deaconu, iar Zlatinski transformă impecabil pentru 2-0, scorul final al meciului. “Nu cred că se pune problema învingătorului. Noi am jucat la victorie, am păstrat posesia mingii şi când am avut ocazia am marcat. Nu am fost mai liniştit după eliminarea lui Mureşan, dar într-un fel m-am gândit că putem să ne impunem mai uşor. Aveam un om în plus, aveam 1-0, nu eram presaţi de înscrierea unui gol. Dacă a apărut, am înscris, dar nu eram presaţi. Am vrut să ţinem de rezultat”, a spus la finalul jocului antrenorul Gigi Mulţescu. Acesta i-a avut în teren pe: Calancea – Briceag, Kay, Acka, Vătăjelu – Popov (72 Screciu), Zlatinski, Bancu (89 Surugiu) – Ivan, Măzărache, Băluţă. Antrenor: Gigi Mulţescu. De partea cealaltă Dan Alexa s-a bazat pe: Mingote – Iordache, Dobrosavlevici, Constantin, Netzer – Mureşan, Candrea (83 Deaconu) – Ciolacu (58 Kuku), Jakobovich, Morar – Rus (46 Zicu).