vineri, aprilie 19, 2024

LIGA A V-A MEHEDINȚI/Derby-ul turului, decis la comisii

Întrerupt, duminică, în minutul 38, la scorul de 1-0 pentru gazde, derby-ul Real Vânju Mare – Dunărea Hinova şi-a aflat, marţi seara, verdictul

Tensionat, încă din sezonul trecut, după ce Vânju Mare a suflat titlul Hinovei chiar în ultima etapă, confruntarea celor mai bune echipe din Liga a V-a Mehedinţi s-a încheiat, în actuala stagiune, cu o bătaie generală, la care au participat inclusiv spectatorii! Totul a pornit de la un fault de joc, produs în minutul 38, când jucătorul Realului, Alin Jianu, i-a dat o palmă celui care îl agăţase din spate. În acel moment, jucătorii ambelor echipe s-au luat la bătaie, timp de mai multe minute, iar arbitrul Cristinel Baciu a fost nevoit să pună capăt partidei. Pe teren, Vânju Mare conducea cu 1-0, după golul lui Cristian Dumbravă, din minutul 25. Rezultatul a fost stabilit, marţi seara, de Comisia de Disciplină a AJF Mehedinţi, care a decis ca ambele echipe să piardă jocul cu 3-0, prin forfait! De rezultatul din derby a profitat ocupanta locului 3, Inter Crăguieşti, care s-a impus cu 4-0 la Obârşia de Câmp şi s-a apropiat la 5 puncte de liderul Dunărea Hinova. Fosta campioană din 2014 a marcat prin Dan Stăpan (’35), Ion Brăbete (’61, ’68) şi Ion Bosoancă (’65). La podium a început să spere şi Viitorul Floreşti, care a dispus cu 7-2 de Voinţa Vrata, prin golurile lui Valentin Popescu (‘6, ’29, ’87), Cornel Cornea (’62, ’66, ’79) şi Bogdan Bobicescu (’90), respectiv Florin Frumnosu (‘1, ’15). După un început ezitant de sezon, echipa din Floreşti a ajuns la 4 victorii consecutive.