Doar Filiaşi a punctat

Din cele 3 grupări doljene din C3, doar ACSO Filiaşi a obţinut puncte. În meciul jucat pe arena de la “Combinat”, trupa antrenată de Gigi Ciurea s-a impus, scor 1-0, în partida disputată în compania echipei Flacăra Moreni, contând pentru etapa a 10-a. Pentru doljeni a marcat Fotescu dintr-o lovitură de la 11 metri dictată în urma unui fault al lui Pârvu asupra lui Borneci (54). Oaspeţii au rămas în zece jucători odată cu eliminarea lui Plăcintă în minutul 72 în urma unui duel cu Obeanu.

“Felicit echipa pentru jocul prestat, pentru că a arătat atitudine şi dorinţa de a învinge. Mă aşteptam să fie jocul aşa de greu, pentru că întâlneam o echipă neînvinsă, dar s-a văzut că am stat mai bine în teren, am avut acea determinare în care a venit şi golul şi am reuşit a doua victorie în 3 meciuri”, a spus la finalul jocului antrenorul echipei din Filiaşi, Gigi Ciurea.

Acesta a trimis în teren formula: Mogoşanu – Calu, Bălaşa, Istudor, Cruşoveanu (80 Lupu) – Borhot, Bogdanovici, Borneci, Duriţă (63 N. Neacşu) – Fotescu, Tănase (46 Obeanu; 75 Zamfir). De partea cealaltă tehnicianul grupării din Moreni, Gabi Paraschiv, a început jocul cu: Halcu – Mocanu, Acsandrei, Pârvu, Palamariu, L. Plăcintă, M. Plăcintă, Drăgan (76 Cârnaru), Guţă (61 Ene), D. Iliescu (74 Matei), A. Iliescu.

Tot în runda a 10-a, CSU II Craiova a avut ghinion în deplasarea de la Roşiori şi a fost învinsă de echipa locală Sporting în minutul 95, la ultima fază de joc. Echipa folosită de Corneliu Papură a arătat astfel: Vlad – Borţa, Cioinac, Hreniuc, Ionescu – Buzan, Enache, V. Constantin – Petre, Popescu, Burlacu. Au mai jucat: Ciocoteală şi Marcu.

Eşec a suferit şi ACS Podari, al doilea consecutiv pe teren propriu. Podărenii au pierdut cu 1-2 (1-1) în faţa celor de la FC Voluntari II, într-un joc în care au ratat nu mai puţin de 7 ocazii. Doljenii au deschis scorul în minutul 12, când penaltiul obţinut de căpitanul Dorin Preda a fost transformat de Aria. Au urmat apoi ocazii ratate de Aria, Fieraru, Preda şi Neacşu, care a reluat balonul cu capul în bară, dar la vestiare s-a intrat cu un rezultat de egalitate, deoarece Ionaşcu a marcat profitând de o greşeală a defensivei gazdă.

Începutul părţii secunde a fost nefast pentru echipa lui Victor Naicu, Elvis Stan aducându-şi echipa în avantaj. După primirea golului ACS Podari a mai irosit alte ocazii prin Aria, Dragomir şi Bălan. La ACS Podari au jucat: Mecea – Ciocârlă, I. Sârmon, Avram, Ciocioană – Dumangiu, Dragomir (75 D. Stancu) – Fieraru, Preda (73 Raicea), Aria – Neacşu (46 Bălan).

Ilfovenii antrenaţi de Dinu Todoran i-au folosit pe: Scorici – Bârsan (46 Diaconu) Gherghe, V. Lică, Uţoiu – Costache (63 Nica), R. Stănescu, E. Stan (90+2 Ureche), Tudorică – Ionaşcu, Voicu (86 D. Ene).