miercuri, aprilie 24, 2024

Echipa lui Țurai schimbă, din nou, liderul

Dacă etapa trecută administra primul eşec Viitorului Șimian, ACS Drobeta a învins şi CS Strehaia, ultima echipă care încă nu cunoscuse gustul înfrângerii

După un început ezitant de campionat, debutanta ACS Drobeta a demonstrat în ultimele două jocuri că poate emite pretenţii la promovarea în Liga a III-a. Dacă runda precedentă trecea cu 1-0 de Viitorul Șimian şi schimba liderul, echipa severineană a învins cu 2-0 CS Strehaia, în etapa a V-a. După 0-0 la pauză, oaspeţii au marcat prin Andrei Enea (’60) şi antrenorul – jucător Relu Țurai (’82), goluri care au adus prima înfrângere pentru Strehaia. Învinsă, echipa preluată de Mircea Danciu a pierdut primul loc, în detrimentul Viitorului Șimian, care revine astfel în fruntea Ligii a IV-a Mehedinţi. Vechiul şi actualul lider a dispus cu 2-0 de AS Corcova, prin reuşitele lui Răzvan Istodor (‘8) şi Mădălin Mătăsăreanu (’89). După această rundă, Șimianul are avans de 2 puncte faţă de Drobeta şi Strehaia.

Dunărea a smuls un punct Recoltei

La 6 puncte s-a depărtat de primul loc Recola Dănceu, care n-a obţinut decât o remiză, pe propriul teren, cu Dunărea Pristol, scor 2-2. Deşi au condus cu 2-0, prin ”dubla” lui Cristian Boboescu (’34, ’63), gazdele s-au văzut egalate pe final, când Răzvan Bonţoi a înscris de 2 ori, în decurs de doar 3 minute (’83 şi ’86). Etapa a V-a a adus şi prima victorie, dar şi primele goluri, pentru Viitorul Cujmir, care a trecut cu 2-1 de Dierna Orşova, prin reuşitele lui Ionuţ Cecă (’11) şi Marian Cebuc (’50), respectiv Ionel Nicola (’60).