joi, aprilie 18, 2024

E cam greu fără Costea

CSM a remizat cu FC Braşov, deşi a jucat în superioritate numerică pe final de joc.

Fără Florin Costea, nerecuperat complet după o contractură musculară, CSM a început meciul cu FC Braşov cu gândul de a câştiga toate punctele şi de a urca în clasament. Optimismul a fost temperat de startul bun al braşovenilor, care au deschis rapid scorul în minutul 7 prin Ștefan Grigorie, care după ce a primit o pasă de la Petre Goge, a şutat puternic, iar portarul Cabuz nu s-a mai putut opune. Peste 6 minute ardelenii îşi puteau dubla avantajul după o fază lucrată tot de cuplul Goge-Grigorie. Cristi Munteanu a interceptat mingea care-l putea găsi liber, în centrul careului, pe Răsdan şi tabela nu s-a modificat. Treptat CSM-ul a început să pună probleme defensivei adverse, mai întâi prin Octavian Vasile care a şutat din interiorul careului dar mingea a lovit bara, apoi Dina e la un pas să devieze în poartă centrarea venită de la Samson. Începutul părţii secunde a fost unul bun pentru elevii lui Gane, dar nu au avut şansă la cinci minute de la reluare, când Pârvulescu a reluat spre poartă, dar balonul a nimerit, din nou, bara. După o oră de joc,” stegarii” avea să rămână în inferioritate numerică, după ce Băjan l-a faultat clar din spate pe Bebe Vasile şi a primit al doilea cartonaş galben, implicit pe cel roşu. Din acel moment dominarea grupării din Zăvoi a devenit mult mai puternică, iar Ceapă, apoi Cristea, de două ori, au trecut pe lângă egalare. Mult aşteptatul gol a venit în minutul 70 când în urma şutului lui Dina, balonul a ricoşat la Vasile care a punctat cu un şut plasat. Ultimele 20 de minute puteau aduce golul victorie pentru vâlceni, dar I. Marian, Cristea şi Vasile au ratat şansa desprinderii. Din minutul 82 oaspeţii rămân cu doi jucători în minus, după eliminarea lui Sburlea care-l loveşte fără balon pe Vasile. În ultimele momente ale jocului Denis Dumitraşcu trage violent, dar Iacob respinge de la vinclu, Dina şi Ceapă trimit în blocaj, dar Samson e aproape de golul anului, din foarfecă, mingea e respinsă de Leca, de pe linia porţii şi se termină 1-1. În urma acestei remize, CSM-ul urcă pe locul 12, în timp ce braşoveni trec pe poziţia secundă.

Gane, mulţumit de joc

La finele jocului antrenorul vâlcenilor, Jerry Gane a afirmat: ”Cred că meritam toate cele trei puncte, chiar dacă am întâlnit un adversar puternic, FC Braşov. Nu am început bine, apoi am dominat şi am egalat meritat. Au urmat multe ocazii clare, dar nu am reuşit să ne apropiem victoria. Ne-a lipsit un vârf de bocanc, ne-a lipsit luciditatea în faţa porţii, ne-a lipsit şi Florin Costea, probabil el reuşea să înscrie. Una peste alta a fost un meci frumos, dar pentru noi frumoasă era o victorie. Urmează o serie de partide din care putem obţine maximum şi putem urca undeva în primele şase locuri ale clasamentului. Avem nevoie de 3, 4 victorii consecutive şi cred că le vom obţine. În ceea ce priveşte meciul din Cupa României, ne dorim mult ca el să se dispute la Râmnicu Vâlcea. Ar veni mulţi oameni în tribune, ne-ar încuraja. De altfel, vâlcenii ne-au încurajat, au fost alături de noi şi au apreciat faptul că băieţii au dorit mult victoria şi au dat totul pe teren.”

La rândul său tehnicianul oaspeţilor, Cornel Țălnar, s-a arătat puţin nemulţumit de turnura luată în acest meci în repriza secundă.

Dacă îmi spunea cineva prin minutul 60 că vom face egal nu eram deloc mulţumit, pentru că până atunci jocul a fost la discreţia noastră. Am condus şi pe tabelă şi ca manieră de joc şi puteam să ne mărim diferenţa. Cele două eliminări au cântărit mult. Trebuia să fim mai atenţi, mai ales ţinând cont de maniera părtinitoare a arbitrului, care ne «judeca la fiecare fază. Felicit băieţii pentru dăruirea cu care au luptat pentru acest punct, în 9 oameni pe final şi cu 7-8 jucători cu probleme mari stomacale, care la pauză au cerut schimbare. Iacob, în ultimele 20 de minute, se ţinea de stomac şi acuza o stare de vomă. Nu ştim de unde a apărut această problemă la aşa mulţi jucători, vom analiza”, a spus Țălnar