Severinenii, în derivă

În Liga Elitelor U19, CSS Drobeta – Turnu Severin a bifat a treia înfrângere consecutivă, după ce a fost învinsă cu 4-1 de CS Pandurii Târgu-Jiu

Pe terenul din Târgu-Cărbunești, echipa antrenată de Marian Brihac a deschis scorul, prin Iacobescu (’12), dar n-a reușit să mențină prea mult avantajul. CS Pandurii Tg.Jiu a egalat în minutul 21, de la punctul cu var, prin Cioiu, iar după pauză a mai marcat de alte trei ori. Dragu (’52, ’90) și același Cioiu (’69), tot din penalty, au adus victoria echipei gorjene. „Deși am câștigat clar, sunt nemulțumit de jocul din prima repriză și de ratările din partea secundă. Scorul putea fi mai mare”, a spus antrenorul secund al Pandurilor, Sorin Vintilescu. După acest rezultat, echipa sa a urcat pe locul secund în clasamentul Seriei Vest a Ligii Elitelor U19, în timp ce CSS Drobeta a coborât pe 9, cu doar șase puncte acumulate. Etapa viitoare, echipa severineană va juca cu LPS Bihor, pe Stadionul Termo din Dr. Tr. Severin. Pe același teren, dar la juniori B, CSS Drobeta a trecut cu 1-0 de ACS Hidro Râmnicu Vâlcea, prin golul lui Burcu, din minutul 67. După acest succes, echipa antrenată de Mihai Calițoiu a acumulat 7 puncte și a încheiat turul pe locul 4, din 7 participante, în seria a X-a. Campionatul Național de fotbal rezervat juniorilor republicani B se dispută în sistem 2 tururi-2 retururi, iar prima clasată pe califică la turneul final, unde va întâlni câștigătoarele celorlalte 9 serii.