joi, martie 28, 2024

Șimianul, la prima înfrângere

În derby-ul etapei a 4-a, ACS Drobeta a trecut cu 1-0 de Viitorul Șimian şi s-a apropiat la 3 puncte de primul loc

Rezultatul înregistrat, duminică, pe Stadionul Termo a schimbat liderul în Liga a IV-a Mehedinți. Profitând de înfrângerea Șimianului în meciul cu ACS Drobeta, CS Strehaia a trecut în fruntea clasamentului, după ce s-a impus cu 3-1 la Pristol, prin reuşitele lui Adrian Balaci (20), Andrei Mătuşoiu (44) şi Mihai Gomoi (77), respectiv Silviu Dragomirescu (22). A fost primul gol izbutit de Dunărea în actuala stagiune. La Orşova, AS Dierna 2016 a trecut cu 2-0 de AS Corcova, prin golurile lui Dorian Cunicel (18) şi Ionel Nicola (55). Fără gol s-a încheiat partida Viitorul Cujmir – Recolta Dănceu. A fost primul punct din acest sezon pentru echipa din Cujmir, care a rămas însă fără gol marcat.

Șimianul a ratat penalty la 0-0

O singură dată s-a marcat în derby-ul rundei, disputat între ACS Drobeta şi Viitorul Șimian. Oaspeții puteau deschide scorul în finalul primei reprize, când Eusebio Firu a irosit penalty-ul obținut de Mădălin Mătătăseanu. Fostul junior de la GP Popescu a trimis balonul pe lângă poartă, de la punctul cu var. Gazdele au deschis scorul în minutul 52, prin antrenorul-jucător Relu Țurai, al cărui balon, uşor deviat, l-a învins pe fostul portar al echipei Tractorul Cetate din sezonul trecut, Adrian Nedelcea. Oaspeții n-au mai reuşit să egaleze, mai ales că, la scurt timp de la primirea golului, arbitrul Silviu Gulai i-a eliminat pe Ionuț Marinescu şi Alin Arfutu. S-a încheiat 1-0 şi ACS Drobeta s-a apropiat la 2 puncte de Șimian şi la 3 primul loc, pe care a urcat Strehaia.