Podari şi Filiaşi, la prima victorie

Cele două formaţii au spart gheaţa în acest sezon, trupa lui Ciurea învingând categoric Steaua II, iar cei din Podari au depăşit pe FCM Alexandria.

După două remize la” Combinat”, ACSO Filiaşi a obţinut o victorie importantă şi clară după aspectul jocului, scor 4-2, contra celor de la Steaua II. Meciul s-a decis în prima repriză când trupa lui Ciurea a marcat de 3 prin prin Neacşu (9 – penalti), Fotescu (30, 45). După pauză în minutul 59 s-a făcut 4-0 autor fiind Duriţă, iar bucureştenii au marcat şi ei prin Mihalcea (69 – penalti) şi Vlad (72). La ACS Filiaşi au jucat: Mogoşanu – Calu, Bălaşa, Lupu, Neacşu – Borhot, Bogdanovici (80 Căle) – Obeanu, Duriţă (73 Cruşoveanu), Borneci (86 Papa) – Fotescu (90+1 Zamfir). Oaspeţii pregătiţi de Ioan Toma i-au avut în teren pe: Poiană – Popescu, Raiciu (60 Nicola), Dinu, Simion, Bota, Chitoşcă (60 Vlad), Enceanu, Vâlceanu, Mihalcea, Mario (46 Onţel). Prin acestă victorie ACSO Filişi a urcat pe locul 9, iar etapa viitoare va juca, duminică, de la ora 13, în deplasare cu FCM Alexandria.

Nu ne aşteptam ca în minutul 60 să conducem cu 4-0. Oricum au o echipă bună cei de la Steaua II, o echipă de copii care se antrenează tot timpul cu echipa mare şi în repriza a doua s-a văzut că sunt jucători de valoare şi ne-au pus probleme. Sunt mulţumit de jocul din prima repriză, chiar şi de final pentru că ne-am mai creat vreo două ocazii, dar e prea puţin mai ales că am întâlnit o echipă de copii, iar noi avem jucători cu experienţă care cred eu că pot mai mult”, a spus la finele meciului antrenorul grupării din Filiaşi, Gigi Ciurea.

La rândul său eroul filieşenilor din acest meci, atacantul Alex Fotescu, care a marcat o dublă a afirmat: ”Este bine că am câştigat acest meci, mai ales că am făcut două egaluri pe teren propriu şi oamenii erau puţin nemulţumiţi inclusiv noi jucătorii: Am avut o primă repriză excelentă în care pe lângă goluri am ratat şi foarte multe ocazii, numai eu am avut vreo trei şanse de gol”.

O victorie importantă a obţinut şi ACS Podari în faţa grupării FCM Alexandria, scor 3-1(2-0). Au marcat pentru trupa lui Florin Șoavă, care a anunţat că renunţă la banca tehnică a podărenilor, Aria o dublă în minutele 18 şi 58 şi Claudiu Bălan (45) din penalti.

Pentru oaspeţi a înscris în minutul 47 dintr-o lovitură liberă Popescu. În acest joc ACS Podari a avut doi jucători eliminaţi, pe Ciocioană (68) şi Dumangiu (88), ambii primind câte două galbene. Formula folosită de Florin Șoavă în meciul cu FCM Alexandria a fost: Mecea – Ciocârlă (53 D. Stancu), Lică, Avram, Ciocioană – Dumangiu, Sârmon – Fieraru, Preda (72 Raicea), Aria (80 Dragomir) – Cl. Bălan (70 Neacşu). La oaspeţi antrenorul Romică Ciobanu i-a folosit pe: Tănase – Dragu, Paraschivoiu, Matei, Ov. Gheorghe – Abdul Fatai (46 Drăgan), Precup – Căpăţână, M. Popescu, C. Constantinescu (75 Barbălată) – Fl. Radu.