sâmbătă, aprilie 20, 2024

Interul, fără voinţă la Vrata

AS Inter Crăguieşti a fost învinsă cu 4-2 în deplasarea de la Voinţa Vrata şi a pierdut primul loc

Deşi a condus cu 2-1 la pauză, oaspeţii au încasat trei goluri în partea secundă şi au coborât pe trei în clasament. Gazdele au deschis scorul prin Mădălin Tănăsie (’23), Eugen Gîngu a adus Interul în avantaj, cu „dubla” din minutele 23 şi 43, iar în partea secundă doar Voinţa Vrata a marcat, prin Costel Pontu (’69) şi Andrei Dragomir (’71, ’89). Pe prima poziţie a urcat Real Vânju Mare, care a câştigat cu emoţii, scor 3-2, la Gârla Mare, prin golurile lui Cristian Dumbravă (’35, ’80) şi Ionel Lătea (’31), respectiv Alexandru Dumitru (‘9) şi Sergiu Cojocaru (’74). Tot punctaj maxim, dar golaveraj inferior, are Dunărea Hinova, care s-a impus cu 2-1 la Corlăţel. Teodor Dăescu (’29) şi Cristian Creţu (’58) au marcat pentru oaspeţi, iar gazdele au înscris în minutul 61, prin Laurenţiu Popescu. Etapa a 4-a a adus şi prima victorie pentru Voinţa Oprişor, care a trecut cu 7-2 de Știinţa Broşneti. După 2-2 la pauză, gazdele s-au dezlănţuit în partea secundă, când au înscris de 5 ori. Eugen Ciucă (’14), Sorin Flori (’19, ’52, ’90), Miorel Prodan (’63), Ionuţ Prodan (’70) şi Ion Dinişoara (’90), respectiv Iulian Ionici (‘7) şi Cornel Croitoru (’23) au fost marcatorii jocului cu cele mai multe goluri din această rundă, la finele căreia Știinţa Broşteni a rămas singura echipă fără punct obţinut în actualul sezon.