Pauză de la victorii în Copou. CSU pe 2

Formația pandură n-a izbutit să lege a treia victorie consecutivă, după cele cu Gaz Metan Mediaș și ASA Târgu Mureș, în partida din etapa intermediară disputată marți în fieful lui CSM Poli Iași. Pandurii Târgu Jiu a fost învinsă de formația ieșeană cu scorul de 3-2, după ce a condus încă din startul partidei dar a fost egalată și mai apoi întrecută pe tabelă de gruparea gazdă în urma unor momente de neatenție ale echipei lui Grigoraș. Valentin Alexandru a deschis scorul în minutul 5 pentru gorjeni, iar fostul pandur Ciucur (35) a pus din nou balanță în joc pentru ieșeni prin reușita sa din finalul primei părți. La reluare, Boiciuc (54) a adus echipa din Copou la conducere, însă avantajul avea să fie anulat trei minute mai târziu când Valentin Alexandru (57) a reușit o dublă care a egalat situația pentru panduri. La fel de repede însă gazdele au revenit în avantaj prin Piccioni, care a marcat al treilea gol pentru Poli Iași în minutul 62, reușită ce avea să îi aducă toate punctele grupării pregătite de Nicolo Napoli. Pandurii a înregistrat astfel a doua înfrângere din acest campionat, la finalul unui joc presărat de mai multe momente în care concentrarea jucătorilor lui Grigoraș a fost absentă și au apărut greșeli majore în tabăra gorjeană. „Mai bine îl începeam prost și îl terminam bine. Am stăpânit prima repriză, chiar am avut o ocazie clară să dublăm avantajul, echipa gazdă nu ne-a pus niciun fel de problemă, am primit un gol extrem de ușor. Am făcut greșeli impardonabile, chiar dacă am reușit la un moment dat să revenim, am egalat, am primit iarăși un gol hilar, nu am mai reușit să egalăm. Pe final, a fost un meci deschis, pe contre, se putea întâmpla orice, să înscrie și gazdele. Veneam după două rezultate pozitive, această partidă la cum am început-o, nu trebuia să o pierdem, ținând cont de experiența jucătorilor din componență. Valoarea și experiența trebuia să își spună cuvântul. Tracul a fost de partea lor, dar felicitări lor, au reușit să domine repriza secundă și au câștigat”, a declarat Petre Grigoraș. Tehnicianul pandurilor a mai adăugat că din cauza numărului mare de meciuri din această săptămână a trimis pe teren altă formulă faţă de etapele trecute: „Nu este vorba de menajat, este vorba de meciuri din trei în trei zile, am jucători care pot evolua la același nivel, la experiența și valoarea lor trebuia să joace la cel mai bun nivel. Dacă la unii am fost inspirat, la vreo doi, trei, nici eu , nici ei nu am fost inspirați. Trebuie să îi felicit pe ieșeni pentru determinarea din repriza secundă. Nu am schimbat nimic la pauză din gândirea pe care am pregătit-o. Am încasat golurile pe greșeli ușoare, iar gazdele au pus presiune, încurajați de public, au primit încredere, tupeu, personalitate. Erau cam groggy la început, mai ales moral erau groggy, venind după o perioadă lungă de înfrângeri. Stanca putea să facă mai mult la mai multe faze, au greșit mai puțin ca noi. Poate nici eu nu am fost inspirat la găsirea portarului. Am avut partida în mână și am pierdut-o. Noi nu am putut păstra constanța în joc. Câștigasem destul de multe puncte. Vin și anumite nemulțumiri, e clar că există, dar vom vedea cât mai pot să o ducă, nimeni nu cere să se rezolve acum problemele, dar trebuie să vedem interes din partea celor care trebuie să le rezolve”, a mai spus antrenorul formației Pandurii Târgu Jiu. Gorjenii nu vor avea mult timp de răgaz după acest eșec pentru că vineri, de la ora 20.30, vor întâlni FC Viitorul, pe teren propriu, în cadrul etapei a zecea.

CSMS Iaşi – Pandurii Târgu Jiu 3-2 (1-1)

Stadion: „Emil Alexandrescu”, Iaşi.

Au marcat: Ciucur 35′, Boiciuc 54′, Piccioni 62′ / V. Alexandru 5′, 57′.

CSM Politehnica Iaşi: Caparco – I. Voicu, Ciucă (Saric 6′), Frăsinescu, Sato – Ciucur (Bosoi 85′), Mitic, V. Gheorghe (Bădic 66′), Ţigănaşu – Piccioni, Boiciuc.

Antrenor: Nicolo Napoli.

Pandurii Târgu Jiu: Stanca – Unguruşan, Buijs, Vasiljevic, Grecu – Obodo, Răuţă

(Sânmărtean 60′) – Trifu (Pârcălabu 60′), Herea (Ţucudean 71′), Antal – V.

Alexandru.

Antrenor: Petre Grigoraş.

Cartonaşe galbene: Boiciuc 8′, Gheorghe 30′, Voicu 38′, Ţigănaşu 76′ / Vasiljevic

11′, Herea 22′, Unguruşan 77′, Ţucudean 81′.

Cartonaşe roşii: Voicu 90′ / -.

Arbitri: Rusandu Lucian (Sfântu Gheorghe), Orbuleţ Mircea (Bucureşti), Bucsi

Imre-Laszlo (Sfântu Gheorghe); Antonie Andrei (Bucureşti).

Observatori: Ciubotariu Liviu (Galaţi), Bogdan Buhuş (Bîrlad).

CSU, pe 2

CSU a urcat însă pe locul doi în clasamentul ligii I, după ce a învins cu 1-0 FC Voluntari. Golul victoriei a fost marcat în ultimul minut din prelungiri de Andrei Ivan.

FC Voluntari – Universitatea Craiova     0-1

A marcat: Ivan 90+3

Stadion: Anghel Iordănescu, spectatori: 1000

FC Voluntari: Bornescu – Coman, Spahia, Maftei, Axinte – Novac, Lungu – Popadiuc (73 Căpățînă), Marinescu (90 Tăbăcariu), Ivanovici – Cernat (80 Bălan). Antrenor: Florin Marin

Universitatea: Calancea – Briceag, Popov, Acka, Vătăjelu – Madson (63 Zlatinski) – Ivan, Nuno Rocha, Gustavo (55 Băluță), Bancu (72 Surugiu) – Măzărache. Antrenor: Gheorghe Mulțescu

Arbitri: G. Rădulescu – V. Marinescu, I. Radu. Rezervă: C. Busi

Observatori: V. Anghelinei, C. Fecioru