joi, martie 28, 2024

Roşie, titulară cu Malta

Cu craioveanca Genoveva Roşie printre titulare, echipa naţională de junioare Under 17 a României a terminat la egalitate, 1-1, meciul amical cu reprezentativa similară a Maltei disputat, marţi, la Ta’ Qali, pe stadionul ”Centenary”. Cealaltă jucătoare de la Real Craiova, Ana Maria Vlădulescu a intrat în tren în minutul 41. În jocul din Malta, golul tricolorelor a fost marcat în minutul 79 de Mădălina Boroş. A fost a doua confruntare consecutivă în care jucătoarea de la ASA Târgu Mureş a punctat: în prima zi a acestei luni, a marcat golurile României în partida cu Elveţia (2-3), disputată într-un turneu amical desfăşurat în Austria. Formula folosită de selecţionerul Adrian Ambrosie în meciul cu Malta a fost: a trimis în teren următoarele jucătoare: Szidonia Salamon – Iulia Zamfir (53 Daiana Mureşan), Melinda Nagy, Ștefania Burcea, Daniela Mateş, Raluca Borodi (53 Florentina Ionescu), Oana Negrea, Alexandra Sfiea (72 Ana Itoafă), Mădălina Boroş, Genoveva Roşie (64 Flaviana Negrea), Diana Petrescu (41 Ana Maria Vlădulescu).