JUNIORI REPUBLICANI / Severinenii, maximi la Elită

După victoria, cu 2-1, de la LPS Banatul Timişoara, CSS Drobeta a trecut şi de Olimpia Satu Mare

Echipa antrenată de Marian Brihac are punctaj maxim în Seria Vest a Ligii Elitelor U19. În runda a II-a, severinenii au jucat pe Stadionul Municipal şi au învins cu 1-0 Olimpia Satu Mare, prin golul marcat de Mădălin Paulescu, din minutul 83. „Am primit acceptul primăriei de a jucat acest meci pe cel mai mare stadion al oraşului, iar băieţii mei au jucat foarte bine şi mi-au făcut un frumos cadou de ziua mea”, a precizat antrenorul Marian Brihac. Echipa sa va sta etapa viitoare şi va disputa următorul meci pe 17 septembrie, la Ardealul Cluj. Dacă juniorii A au deja 6 puncte, juniorii B de la CSS Drobeta au pierdut şi în etapa a II-a, programată în seria a X-a a Campionatului Naţional Republican. Învinşi la FC Piteşti (0-1), elevii pregătiţi de Mihai Caliţoiu au cedat la limită şi partida cu CS Mioveni, scor 2-3, pe Municipalul severinean. Meciul a fost unul echilibrat. Oaspeţii au condus cu 1-0 la pauză, Adrian Gâdea a egalat din penalty, argeşenii au preluat din nou condurerea, Cosmin Țurai a înscris pentru 2-2, dar Mioveniul s-a impus în final cu 3-2. Și ACS Luceafărul Drobeta, care câştigase în prima rundă cu 4-0 la ACS Hidro Râmnicu Vâlcea, a fost învinsă, cu 3-1, de FC Piteşti, pe terenul din Șimian. Singurul gol al gazdelor a fost înscris de Petruţ Rădulescu. Mâine, în etapa intermediară, echipa antrenată de Daniel Ispas va juca la CS Mioveni, iar CSS Drobeta se va deplasa la Dacia Orăştie.