joi, martie 28, 2024

Liga a 3-a, seria a 3-a / Filiaşi remiză, eşec pentru CSU II

Trupa lui Ciurea nu a reuşit să treacă de Chiajna II, iar craiovenii s-au împotmolit la Șirineasa

ACSO Filiaşi a început sezonul din liga a 3-a cu o remiză fără goluri, 0-0 pe teren propriu cu ”satelitul” Concordiei Chiajna. Conduşi de pe bancă de Gigi Ciurea, filieşenii au avut un început furibund, iar Borneci şi Fotescu au ratat ocazii bune de a marca. Treptat ilfovenii au echilibrat jocul şi au pus presiune la poarta apărată de Mogoşanu, dar acesta s-a dovedit a fi inspirat între buturi. Dacă prima repriză a fost una animată, după pauză jocul a fost unul anost, iar ACSO Filiaşi nu a debutat cum îşi dorea, adică cu o victorie, în fața unei echipe formată din mulți tineri, dar foarte incomodă.

La ACSO Filiaşi au jucat: Mogoşanu – Orban (46 Căle), Bălaşa, Lupu, Neacşu (77 Cimpoieru) -Bogdanovici, Calu – Moraru (77 Borhot), Borneci, Tănase – Fotescu. Oaspeții antrenați de Emil Ursu, ajutat de Marin Dună, i-au avut în teren pe: Voicu – Maria, Bolozan, Ghidurea, Ogică – Zamfir (72 Odobeanu), Novacek (85 Moise) – Marin (49 Anghel), Ciobanu, Răsdan (58 Pănescu) – Răducanu. La finele jocului, antrenorul gazdelor s-a arătat puțin dezamăgit de faptul că echipa sa nu a reuşit să obțină toate cele 3 puncte.

”Am avut o evoluție mai slabă în acest meci, nu ştiu ce s-a întâmplat, poate şi căldura asta a fost de vină. Am dominat jocul, ne-am creat ocazii, dar ne-a lipsit acea luciditate la finalizare, nu am putut băga mingea în poartă. Eu am încredere în băieți şi sper să ne întoarcem cu un rezultat bun în etapa viitoare la Piteşti”, a declarat Gigi Ciurea.

Etapa viitoare ACSO Filiaşi va evolua în Trivale contra echipei SCM Piteşti, al cărei antrenor Nicolae Dică a fost prezent la meciul de la ”Combinat”. Cealaltă echipă doljeană care a jucat în această rundă, CSU II Craiova a pierdut, scor 1-2 (1-2), la CS Șirineasa. Eroul gazdelor a fost unul dintre puţinii titulari din sezonul trecut rămaşi la echipă, mijlocaşul stânga Leo Săraru, care a marcat golurile victoriei celor din Şirineasa, în minutele 16 şi 44. Pentru CSU II, Buzan reuşise să egaleze în minutul 21. La CS Șirineasa, tehnicianul Gabi Mangalahiu s-a bazat pe: Dobrescu – I. Săraru, Nicolaescu, Muşuroia, Marin – Constantinescu – Petrescu, D. Preda, Bloţu, L. Săraru – Răcăreanu, Tănăsescu, Al. Chiripuş, Duminică, Lala.

De partea cealaltă, Cornel Papură s-a bazat pe: L. Popescu – Marcu, Cioinac, Ciocoteală, Ionescu – Hodea, Dinu, Buzan – Constantin, A. Popescu, Burlacu. Au mai evoluat Luică, Geanimu şi Enache