Vâlcenii, abonaţi la remize

Trupa lui Jerry Gane nu a reuşit să se impună nici în jocul de la Baloteşti

CSM Râmnicu Vâlcea merge din remiză în remiză în acest start de campionat al ligii secunde. După 2-2 la Arad cu UTA, 0-0 acasă cu ASU Poli, sâmbătă dimineaţă, echipa lui Jerry Gane a terminat la egalitate, scor 1-1, în deplasarea de la Baloteşti, cu echipa ilfoveană CS.

Debutul meciului a fost unul favorabil vâlcenilor care au deschis rapid scorul în meciul cu CS Baloteşti, încă din minutul 5, atunci când Bogdan Geantă l-a învins pe portarul Fulga după ce a fost servit ideal din flancul stâng. Golul le-a dat un imbold elevilor lui Gane, care puteau să facă 2-0, trei minute mai târziu, dar lovitura de cap a lui Pîrvulescu după centrarea lui Daniel Stana n-a rămas consemnată pe tabelă, deoarece arbitrul a dictat offside. Treptat gazdele au revenit în joc, iar Bâtfoi (20) şi Herea (35) i-au încercat vigilenţa portarului Vlad Muţiu.

Debutul părţii secunde a fost defavorabil CSM-ului, care după o perioadă bună a Baloteştiului a fost egalată. Nou-intratul Ionuţ Sandu a centrat perfect din lovitură liberă, iar Bâtfoi l-a învins în cele din urmă pe Muţiu. În disperarea după victorie, vâlcenii s-au aruncat pe final în atac, dar singurul care a pus poarta în pericol a fost juniorul Radu Georgescu (89), care a şutat în transversală de la 22 de metri chiar înainte de final. În urma acestei remize cele două echipe rămân în partea a doua a clasamentului. Baloteştiul are 4 puncte şi e pe locul 11, iar Vâlcea are 3 puncte şi e pe locul 14. Etapa viitoare ilfovenii se deplasează la Suceava, în timp ce CSM-ul are un meci uşor acasă cu ACS Berceni.

La CS Baloteşti, echipă antrenată de Cornel Nica au jucat: Fulga – L. Nicolae, A. Răuţă (21 Niculae), Marciuc, Flămânzeanu – N. Filip (58 Sandu), Antoche, P. Ioniţă (68 Păduraru), Bakalli – Bâtfoi, Cl. Herea.

De partea cealaltă antrenorul Jerry Gane i-a trimis în teren pe: Muţiu – Samson, Pîrvulescu, I. Neag, Dumitraşcu – Drăghici (61 Georgescu), C. Cristea, Stana (81 Fl. Pîrvu), Vasile – Bg. Geantă, Ceapă (71 Dina).