Pandurii, eliminată din Cupa Ligii

Competiţia knock-out a Ligii I a însemnat în acest sezon un singur meci pentru echipa din Târgu Jiu, cel din optimile de finală. Pandurii n-a reuşit să avanseze în Cupa Ligii mai sus de primul tur, fiind eliminată, miercuri seara, în meciul de la Chiajna. Concordia s-a impus în faţa gorjenilor la loviturile de departajare, după ce partida în timpul regulamentar s-a încheiat cu scorul de 1-1, iar în prelungiri scorul a rămas acelaşi. Deţinând micul avantaj al terenului propriu, ilfovenii au intrat decişi în meci şi au înscris la scurt timp după fluierul de start. În minutul 10, Serediuc a fost găsit liber în careu de Grădinaru, lansat excelent de Cristea pe banda dreaptă, acesta executându-l pe Stanca cu un şut puternic. Replica gorjenilor a venit până la finalul primei reprize, când Valentin Alexandru (34) a egalat printr-o lovitură de cap în urma unei lovituri de colţ a pandurilor. Evoluţia echipei lui Grigoraş a fost destul de ştearsă la Chiajna, au reuşit să îşi creeze câteva ocazii de a marca până la finalul meciului, dar în acelaşi timp gazdele au pus o mai mare presiune asupra porţii apărate de Stanca, ratând câteva oportunităţi importante de a obţine un avantaj pe tabelă. Partida s-a încheiat în cele din urmă cu o remiză, iar în prelungiri viaţa gorjenilor s-a îngreunat odată cu eliminarea lui Grecu din minutul 95, care a primit al doilea avertisment şi implicit cartonaşul roşu. Ajunşi la loviturile de departajare, elevii lui Grigoraş au fost învinşi, după ce Voiculeţ şi Unguruşan au ratat. Pentru Pandurii au marcat la loviturile de departajare Pleaşcă, Obodo şi Munteanu. De cealaltă parte, pentru Chiajna au transformat Neluţ Petru, Marius Pena, Albu şi Bucurie, în timp ce Serediuc a ratat. Astfel, formaţia gorjeană a fost eliminată din Cupa Ligii încă din runda optimilor de finală.

Gorjenii întâlnesc CFR Cluj în etapa a IV-a

Pandurii va evolua, duminică, în a patra etapă a Ligii I, pe teren propriu, contra lui CFR Cluj. Echipa gorjeană este clasată pe locul secund în acest moment în clasament, cu şapte puncte, la egalitate cu liderul ierarhiei, Dinamo Bucureşti, şi pentru a se menţine în aceeaşi poziţie, poate chiar să urce la conducerea clasamentului, are nevoie de un succes în faţa clujenilor, care ar aduce a treia victorie a gorjenilor în acest sezon.

Concordia Chiajna – Pandurii Târgu Jiu 1-1 (1-1, 4-3, după lov. de departajare)