Nouă titluri naţionale pentru atleţii cluburilor craiovene, la finalul întrecerilor de la Cluj-Napoca

Atleţii craioveni n-au dezamăgit la cea mai importantă întrecere internă, Campionatul Naţional de Seniori şi Tineret, unde se decid anual campionii ţări în probele atletismului. La această ediţie, care a avut loc la Cluj-Napoca, în perioada 16-17 iulie, sportivii legitimaţi la cluburile din Bănie au reuşit să cucerească în total nouă titluri de campioni naţionali, plus alte opt distincţii de argint şi bronz, asta după ce s-au consumat şi întrecerile reuniunilor de duminică. Cele mai multe medalii au fost adunate de atleţii de la CSM Craiova, care au strâns un total de zece distincţii. Demonstrând încă odată că este invincibil, cu un număr de titluri naţionale al cărui şir îi ţine cu greu ordinea, Cosmin Sorescu s-a încununat cu o nouă medalie de aur în proba seniorilor de aruncarea ciocanului. Soţia sa, Ileana Sorescu, a izbutit şi ea să câştige titlul de campioană, la aruncarea discului. A treia distincţie de aur pentru CSM Craiova a fost obţinută de Ionuţ Drăguşin în cursa de 1500 metri, la categoria tineret, în timp ce Mihaela Nunu a fost prima în proba de 800 metri, la senioare. Cea de-a cincea prezenţă pe prima treaptă a podiumului le-a aparţinut fetelor care au compus echipa ştafetei CSM Craiova de 4×400 metri senioare, formată din Adelina Pastor, Ștefania Sandu, Mihaela Nunu, Mihaela Popescu. Singura medalie de argint a delegaţiei Clubului Sportiv Municipal a fost adjudecată de aceeaşi Mihaela Nunu, care s-a impus la proba de 800 metri şi a urcat pe podium cu ştafeta, în cursa de 1500 metri, unde s-a clasat pe locul secund. Alte patru medalii de bronz au fost cucerite de Ana-Maria Roşianu (100 m senioare), Cătălina Chircă (1500 m tineret), Andrei Ștefana (3000m obstacole seniori) şi ştafeta de 4×100 metri, compusă din Adelina Pastor, Ștefania Sandu, Ana-Maria Roşianu şi Delia Pădureanu. Delegaţia clubului CSU Craiova a căpătat supremaţia pe podium prin dubla performanţă a Ancuţei Bobocel, care a cucerit două titluri naţionale, la 3000 metri obstacole şi 5000 metri, ambele probe din cadrul categoriei de seniori. Roxana Ene, care a fost sportiva craioveană cu cele mai multe medalii, a obţinut de două ori aurul în cursa de 200 metri, atât la categoria de seniori, cât şi la cea de tineret. Tot ea şi-a trecut în cont argintul la 400 metri garduri – tineret şi un bronz la aceeaşi probă, dar categoria seniorilor.

Șapte medalii la naţionalele de J3

Altfel, săptămâna trecută, tot în Cluj-Napoca, s-a desfăşurat şi finala Campionatului Naţional de Juniori 3. Atleţii craioveni şi-au trecut în cont şapte distincţii, prin sportivii de la LPS Petrache Trişcu şi CSM Craiova. De la liceul cu profil sportiv din Bănie, pe lângă cele două medalii obţinute la proba feminină de aruncarea ciocanului, prin Luiza Miertescu (aur) şi Mihaela Cruceru (bronz), au mai cucerit distincţii Andra Bojneagu – locul trei la 400 metri garduri, şi echipa de ştafetă feminină de 4×100 metri, formată din Denisa Voinea, Diana Iacob, Andra Bojeanu, Vanessa Balaci, care s-a clasat pe locul secund. Din partea clubului CSM Craiova, Speranţa Costea a cucerit argintul la 3km marş, şi Gabriel Șandru a obţinut o medalie de argint la 800 metri şi un bronz la 400 metri.