Atletism/Craiovenii, 8 medalii la Cluj

Ancuța Bobocel și Cosmin Sorescu au luat aurul în probele de sâmbãtã.

Atleții din Bãnie au reușit rezultate excelente la Campionatele Naționale pentru seniori și tineret, care s-au disputat pe stadionul Cluj Arena. Au fost obținute 8 medalii: douã de aur, una de argint și 5 de bronz. Prima medalie a fost adusã de Cosmin Sorescu de la CSM Craiova care, în competiția ce a avut loc în parcul Babeș, a obþinut primul loc în proba masculinã de aruncare a ciocanului cu rezultatul de 63.46 de metri. Sorescu a fost urmat în clasament de Andrei Alestar (CS Viitorul Vaslui) – 63.16 metri și Florin Asmarandei (CS Știința Municipal Bacãu) – 57 41. Tot în proba de aruncare a ciocanului, coleg cu Sorescu de la CSM, Gabriel Ionuț Trancã s-a clasat pe locul 7 (locul 4 la tineret) având o aruncare de 48.12. Tot în ziua de sâmbãtã deși a plouat torenþial au venit alte 7 medalii pentru sportivii craioveni. A doua medalie de aur a fost obținutã în proba de 3.000 de metri obstacole de Ancuța Bobocel, legitimatã la CSU Craiova, cu timpul de 9:42,02. Bobocel a fost urmatã în clasament de Elana Panaet (CS Știința Bacãu – 9:42,39) și Mihaela Petrea (CSU Galați – 10:09,92).

În aceastã probã o altã sportivã de la CSM Craiova, Delia Pãdureanu, s-a clasat pe locul 9 cu timpul de 12:34,69. În proba de 1.500 de metri, Mihaela Nunu, de la CSM Craiova s-a clasat pe locul secund obținând 4:18,92, iar proba a fost câștigatã de craioveanca Florin Pierdevarã, legitimatã la Steaua București, care a obținut aurul cu timpul de 4:17,90.

O altã sportivã de la CSM, Cãtãlina Chircã (4:38,46) a obținut medalia de bronz la tineret. CSM-ul a mai obținut 3 medalii de bronz în probele de 100 de metri, 3.000 de metri obstacole, ștafeta 4×100 de metri.

În prima probã Ana Maria Roșianu a obținut timpul de 11:97, fiind devansatã de Andreea Luiza Ogrãzeanu (CS Rapid Bucucurești – 11:74) și Andreea Grecu (CS Farul Constanța – 11:95). Tot bronz a luat și Andrei Ștefana la 3.000 de metri obstacole cu 9:04,60, clasându-se în urma lui Cãtãlin Atãnãsoaei (SCM Bacãu – CSU Reșița, 8:55,62) și Daniel Betej (CSU Reșița – CSA Steaua, 8:59,15).

În finala probei de ștafetã 4×100 de metri locul 3 a fost obþinut de cvartetul format din Ana Maria Roșianu, Ștefania Victorița Sandu, Delia Ștefania Pãdureanu și Adelina Dorina Pastor. Ștafeta craioveanã a obținut 48.61, iar primele douã locuri le-au obținut CSU Pitești (Teodora Vescan, Simina Rizea, Elena Ionela Popescu și Anamaria Ionițã) – 47.93 și CS Rapid București (Cristina Gabriela Iacoban, Diana Maria Roșu, Elena Ștefania Viscun și Bianca Georgiana Anton) – 48.14.

A cincea medalie de bronz obținutã de atleții craioveni a venit de la Mãdãlina Gheban, de la CSU Craiova, care a terminat cu timpul de 3:58,34 în proba de 1.500 de metri – tineret.