Puştii Craiovei au bătut la scor de neprezentare austriecii de liga a treia

Oficialii craioveni au mai programat pentru ziua de ieri un joc amical în cantonamentul din Austria, care a servit drept oportunitate pentru Gigi Mulţescu de a-şi vedea la lucru mai mulţi jucători tineri, care au fost cooptaţi în lot de la echipa secundă, pentru a şti pe cine se va putea baza în echipa principală. Puştii lui CSU n-au dezamăgit în această partidă, într-adevăr şi adversarul fiind unul destul de permisiv, formaţia din Bănie întâlnind o echipă austriacă ce evoluează în Liga a III-a, SV Worgl. Disputa s-a încheiat cu victoria craiovenilor, scor 3-0, toate golurile fiind înscrise în repriza secundă. Echipa de juniori pe care a aliniat-o Mulţescu în acest meci a fost, pe alocuri, întărită uşor şi de prezenţa unor fotbalişti cu experienţă, ca Dumitraş, Mateiu sau Rocha, iar pe parcurs au mai intrat şi alţi jucători de bază ai grupării. CSU Craiova a început meciul în avanposturi, cu un elan ofensiv care însă nu s-a concretizat decât în a doua parte a jocului, deşi elevii lui Mulţescu au adus pericol la poarta austriecilor în numeroasă rânduri şi în primul act. După pauză, Măzărache a fost cel care a spart gheaţa pentru craioveni, în minutul 59, când a scăpat singur cu portarul în urma unui contraatac şi a fructificat fără probleme oportunitatea. Câteva minute mai târziu, juniorul Drăghici a fost faultat în careul advers, iar arbitrul partidei a dictat lovitura de pedeapsă pentru formaţia din Bănie. Bancu (66), intrat cu puţin timp înainte în locul lui Manea, şi-a asumat executarea de la punctul cu var, transformând fără probleme. Antrenorul Craiovei a început să introducă înspre finalul meciului jucători din garnitura de bază, iar Băluţă a nimerit bara cu şapte minute înainte de final. Ultimul gol al craiovenilor avea să apară în minutul 86, când Surugiu a şutat pentru 3-0. Gheorghe Mulţescu a trimis următoarea echipă în teren: Popescu (62 Vlad) – Vlădoiu (75 Petre), Dumitraş, Hreniuc, Surugiu – Mateiu (58 Screciu), Ciocoteală (80 Băluţă) – Petre (46 Drăghici), Rocha (62 Bancu), Manea (75 Zlatinski) – Burlacu (46 Măzărache, 75 Ivan). CSU Craiova va mai disputa astăzi un joc amical, de la ora 19.00, contra unei formaţii mult mai puternice, Slovan Liberec, care a încheiat ultimul sezon pe locul trei în campionatul Cehiei.