marți, aprilie 23, 2024

Pandurii, puşi la zid şi de şcolarii bănăţeni

Campioana Ligii a IV-a Mehedinţi a clacat şi în acest an la barajul pentru accederea în eşalonul al III-lea. Dacă în 2015 era surclasată de CSU II Craiova, care s-a impus cu 4-0 în Bănie şi cu 8-0 la malul Dunării, CS Pandurii Cerneţi spera să nu se facă de râs şi împotriva reprezentantei judeţului Caraş-Severin, CSM Școlar Reşiţa. Doar începutul meciului de la Șimian fost unul echilibrat, iar scorul a fost deschis de gazde, în minutul 8, când mijlocaşul Mădălin Petcu a executat impecabil o lovitură liberă, de la 20 metri. A fost un simplu foc de paie, fiindcă oaspeţii au revenit rapid în joc. Avantajul Pandurilor a durat doar 6 minute, George Beloescu reuşind să egaleze, printr-o lovitură de cap. Net superiori la capitolul pregătire fizică, reşiţenii au controlat autoritar restul reprizei, iar până la pauză au mai înscris de încă trei ori, prin Răzvan Costescu (‘23), George Beloescu (29) şi Marian Liuba (’39). CSM Școlar Reşiţa a dominat şi începutul reprizei secunde, când a punctat în alte două rânduri, prin Marian Liuba (‘51) şi Casian Doană (’63). Deşi s-a jucat în continuare o singură poartă, bănăţenii, care au trimis balonul şi în bară, de 2 ori, nu au marcat până la final şi au câştigat cu 6-1. Scor suficient pentru a transforma meciul-retur într-un simplu antrenament cu public, promovarea fiind practic jucată. Nici noul antrenor al Pandurilor nu mai crede în minuni şi a pus eşecul drastic pe lipsa de pregătire a echipei sale.

“Am venit de 3 săptămâni la echipă. N-am beneficiat de o pregătire fizică adecvată, iar asta s-a văzut pe teren. S-a terminat cum nu se putea mai rău pentu noi. Am pierdut la o diferenţă mare de scor, iar promovarea e practic jucată. Din păcate, asta e situaţia fotbalului mehedinţean”, a spus Mihai Caliţoiu.

Deşi nu-şi făceau emoţii în privinţa promovării, bănăţenii s-ar fi aşteptat la un joc mai dificil în Oltenia.

“Nu mă aştepam la o diferenţă aşa mare de scor. Sincer, speram să câştigăm la un gol-două, dar, până la urmă, ne-am fi mulţumit şi cu un egal. Cred că golul primit mai mult i-a înfierbântat pe jucătorii mei. Avem sprijinul financiar al Primăriei Reşiţa, iar sezonul viitor ne vom lupta pentru promovarea în Liga a II-a”, a precizat directorul sportiv al reşiţenilor, Gheorghe Popa.

Meciul-retur va avea loc sâmbătă, 25 iunie, de la ora 17:30, pe Stadionul Mircea Chivu din Reşiţa.

CS Pandurii Cerneţi – CSM Școlar Reşiţa 1-6 (0-4)

Marcatori: Mădălin Petcu (‘8) / George Beloescu (‘14, ‘29), Răzvan Costescu (‘23), Marian Liuba (‘39, ‘51), Casian Doană (‘63)

Cerneţi: Neagoe – Amza, Lăpădat (‘20. G. Pele) , Truşca, Bologa – Cr. Creţu (‘46 Vîlceanu) , Petcu, Cîrcioran (‘53 Buşoi), Vătuiu (‘21 V. Creţu) – Mătăsăreanu (cpt), Enea. Antrenor Mihai Caliţoiu

Reşiţa: Petruţ – Szijj, Banac, Covăsală, Negrei – Liuba (‘65 Marcu), Breşneni (cpt) (‘63 Bloju), Costescu (‘57 Ciucur), Costachi – Beloescu (‘54 Curelea), C. Doană. Antrenor Leontin Doană

Arbitri: Viorel Flueran ( Craiova) – Doru Zamfir (Slatina), Cristian Pătraşcu (Craiova)