Șarapova, coșmarul Simonei Halep

Jucătoarea română nu a putut-o depăși pe sportiva din Rusia nici în partida de ieri după-amiază, din cadrul celui de-al doilea meci disputat în Grupa Roșie a Turneului Campioanelor de la Singapore. După victoria categorică obținută în debutul competiției, împotriva italiencei Pennetta, scor 6-0, 6-3, Simona Halep a cedat în fața Mariei Șarapova, la fel ca în precedentele cinci întâlniri cu rusoaica. Românca s-a ținut aproape în ambele seturi față de numărul patru mondial, dar n-a prezentat forța necesară pentru a trece în avantaj. Șarapova s-a impus cu 6-4, 6-4, după o oră și 54 de minute de joc, iar cu această victorie și succesul din primul joc împotriva polonezei Radwanska tenismena este la un pas de a se califica în semifinale. Rusoaica început mai bine meciul cu Halep și a condus cu 2-0, dar jucătoarea noastră a revenit rapid și a restabilit egalitatea. S-a mers cap la cap până la scorul de 5-4, câd Șarapova a reușit să se desprindă și să câștige primul set, scor 6-4. Rusoaica și-a continuat fuleul în actul secund, când s-a desprins la 3-0. Fostul lider mondial a ajuns apoi la 5-1, însă Halep a avut o tresărire de orgoliu și a luat trei ghemuri la rând, apropiindu-se la 5-4. Șarapova a făcut break-ul însă la ultimul ghem, concretizând victoria cu încă un set câștigat cu 6-4. În precedentele cinci meciuri, rusoaica s-a impus în 2012 în turul al treilea la Indian Wells cu 6-4, 6-4 și în primul tur la Beijing cu 7-5, 7-5, iar în 2014 a câștigat în finală la Madrid, cu 1-6, 6-2, 6-3, și finala la Roland Garros, cu 6-4, 6-7 (5), 6-4, și în sferturi la Cincinnati, cu 3-6, 6-4, 6-4.

Speranțele rămân pentru meciul cu Radwanska

Simona Halep nu și-a compromis încă șansele de a accede în semifinale la Singapore. Pentru a se califica mai departe din grupe românca este nevoită să o învingă joi pe Agnieszka Radwanska, poloneza fiind ieșită din cursă după cele două eșecuri. Marți, Pennetta a dispus cu 7-6 (5), 6-4 de Radwanska. Situația între Halep și Radwanska este una egală, fiecare având patru victorii. Poloneza s-a impus în 2011 în turul al treilea la Australian Open, cu 6-1, 6-2, în 2012 în finala de la Bruxelles, cu 7-5, 6-0, în 2013 în semifinale la Auckland, cu 6-3, 6-1, și în 2014 în semifinale la Indian Wells, cu 6-3, 6-4. Simona a învins în turul al doilea la Roma, în 2013, cu 6-7 (2), 6-1, 6-2, de două ori în 2014, la Doha, tot în semifinale, 7-5, 6-2, și la Singapore, în semifinale, cu 6-2, 6-2, și anul acesta la Toronto, cu 0-6, 6-3, 6-1 în sferturi.