joi, martie 28, 2024

”Una manita” podăreană, la Hărman

Plecată cu optimism spre localitatea braşoveană, trupa lui Dragoş Bon s-a impus cu 5-0, în faţa celor de la Înfrăţirea. După un joc pe care l-a controlat de la un capăt la altul podărenii au jucat excelent, au avut multe ocazii şi au reuşit o victorie frumoasă în faţa unei echipe care adunase cinci puncte, cu unul mai puţin, decât ei în cele şase etape jucate. Recitalul golurilor în poarta gazdelor a fost deschis în prima repriză, când atacantul George Neacşu a reluat din careu în minutul 31 centrarea de pe partea dreaptă venită de la Badea. După o primă ocazie ratată de Badea, căpitanul Dorin Preda (54) a lobat peste portarul gazdelor şi a dus scorul la 2-0, marcând cel mai frumos gol al meciului. Doljenii au mai înscris odată tot printr-un lob, autor Neacşu în minutul 63. Introdus în teren în locul lui Neacşu, Cimpoeru (73) a mărit avantajul echipei sale la patru goluri, iar scorul final a fost stabilit din lovitură liberă de Surugiu (86). În repriza secundă elevii lui Bon mai puteau marca goluri, dar Badea, Surugiu, cu două mari ocazii, şi Cruşoveanu nu au avut noroc la finalizare.” Am jucat excelent şi nu aveam cum să nu câştigăm. Sunt bucuros că am reuşit o victorie clară, un succes care ne menţine moralul bun pentru etapa viitoare. Mă bucură faptul că am fost mai atenţi la finalizare, că Preda şi Surugiu, care veneau după accidentări, au arătat o formă bună, şi sper să o ţinem în continuare aşa. Mai puteam să înscriem, dar e foarte bine şi aşa”, a declarat antrenorului Podariului, Dragoş Bon. La ACS Podari au jucat: Mecea-Marcu, Dina, Dreşcă, Marinoiu-Dragomir (36 D. Stancu), Șerban-Surugiu, I. Badea (79 Cruşoveanu), Preda (75 Raicea)-G. Neacşu (71 Cimpoeru). Înfrăţirea Hărman, antrenată de fostul portar de la FC Braşov, Gabi Kajcsa, a evoluat în formula: Neagu-Stanciu, Dulgheru, Cherciu, Ilioaia-Codreanu, Popică, Strătilă, Damian-Plumb, Bleambu. Au mai intrat Staicu, Boţia, Pavel şi Szabo. În acest joc ACS Podari l-a pierdut pe Dragomir, care a ieşit accidentat din teren şi a trebuit să i se pună în ghips piciorul drept.” Îmi pare rău că acest succes a fost puţin umbrit de accidentarea lui Dragomir. El este un jucător important pentru echipa noastră, cum de altfel sunt pentru mine toţi componenţii lotului, şi sper să nu fie ceva foarte grav. Va face zilele viitoare un nou control şi apoi se va vedea cât de gravă este accidentarea. Păcat, era într-o formă bună, dar aşa se întâmplă câteodată la fotbal”, a spus Dragoş Bon.

Sâmbătă, echipa din Podari, care a urcat pe locul 8 în clasament, va juca pe teren propriu, de la ora 15, împotriva celor de la Sporting Turnu Măgurele. Echipa din Teleorman este antrenată, deşi pe bancă stă Mugur Bolohan, de fostul rapidist Vali Bădoi, care este în acelaşi timp şi jucător, iar zilele trecute l-a transferat şi pe Emil Dică.