joi, martie 28, 2024

Pandurii încheie sezonul pe locul nouă

Gorjenii au intrat, de ieri, în vacanţă. Imediat, după meciul din ultima etapă a sezonului, Edi Iordănescu le-a dat liber jucătorilor până pe 8 iunie, când lotul pandur va reveni la antrenamente, campionatul urmând să fie reluat mult mai devreme în următorul sezon, respective de pe 11 iulie, lucru datorat schimbării sistemului competiţional, care va impune şi un play-off şi play-out. În fine, Pandurii a încheiat această stagiune într-o manieră pozitivă, obţinând o ultimă victorie, prima din istoria clubului pe terenul Rapidului. Gorjenii s-au impus la scor de forfait în Giuleşti, iar succesul le-a păstrat locul nouă în clasament. Trupa lui Iordănescu a deschis scorul în prelungirile primei reprize, prin Mrzljak, după care, în repriza secundă, jucătorul gazdelor, Cmvos, a mărit avantajul pandurilor, printr-un autogol, iar scorul final a fost conturat de Răduţ, în al treilea minut de prelungire al partidei, de la punctul cu var. Pentru staff-ul pandurilor va urma o perioadă grea,. Mulţi jucători se află la final de contract, iar automat lotul va suferi modificări masive în această pauză competiţională. Nici timpul nu este în favoarea gorjenilor, fiind o perioadă scurtă până la reînceperea campionatului, iar echipa ar putea suferi la capitolul omogenitate, spune tehnicianul pandurilor, Edi Iordănescu. “Suntem mulţumiţi pentru că ne-am îndeplinit obiectivul, am reuşit să nu pierdem în ultimele patru jocuri din campionat, avem trei victorii şi un egal, am legat pentru prima dată în acest sezon două victorii. Suntem toţi fericiţi pentru asta. În ceea ce priveşte jocul cu Rapid, rezultatul vorbeşte de la sine, eu spun că am făcut un joc exact, mai ales defensiv, am propus o organizare bună de joc şi nu am primit gol. Am dezvoltat bine momentele de tranziţie, Rapidul chiar dacă era retrogradată a vrut să demonstreze că poate mai mult, şi a jucat ofensiv, oferindu-ne spaţii. Pentru noi se încheie un sezon, ne-am îndeplinit obiectivul, dar ne aşteaptă un an foarte greu, pentru că nu mai puţin de 13-14 jucători sunt la final de contract, iar asta înseamnă o reconstrucţie a echipei. În paralel, ne dorim să fim mult mai sus în clasament, obiectivul echipei va fi cel mai probabil calificarea în play-off, iar după aceea dacă vom avea posibilitatea să mergem într-o Cupă europeană, vom lupta pentru asta. Avem puţin timp de lucru, vom suferi la omogenitate, pentru că echipa va suferi multe modificări de lot în această pauză. Avem o listă întreagă cu jucători şi din competiţia noastră şi din străintate, vom vedea ce putem aduce”, a declarat Edi Iordănescu, după victoria cu Rapid Bucureşti.