Şcoala «Decebal», calificată la finala naţională

În urmă cu câteva zile sportul şcolar doljean a înregistrat o nouă performanţă. Elevii de la Şcoala Gimnazială “Decebal” au reuşit să se califice la faza finală a Olimpiadei Naţionale Sportului Şcolar, la tetratlon (alergare de viteză, aruncarea mingii de oină, alergare de rezistenţă şi săritură în lungime cu elan), după ce au câştigat faza zonală.
Aceasta s-a desfăşurat la Râmnicu Vâlcea şi a adunat la start elevi din judeţele Dolj, Argeş, Vâlcea şi Dâmboviţa.

A fost  un concurs dificil, au existat emoţii, dar până la urmă am reuşit să ne calificăm la faza finală care va avea loc tot la Vâlcea. Pentru a putea participa la competiţie am fost ajutaţi de doamna Ana Cioabă, preşedinta Asociaţiei de Educaţie “Decebal”, motiv pentru care îi mulţumim.
A declarat profesorul Marius Tucă cel care se ocupă de pregătirea elevilor

În clasamentul general, Doljul a acumulat 1125 de puncte, fiind urmat de Argeş, cu 1049 de puncte şi Vâlcea cu 1029 de puncte.
Componenţa echipei câştigătoare a fost următoarea: Zoican Claudiu, Bîrchi Eduard, Pătraşcu Mihai, Pistriţu Laurenţiu şi Neagoie Sorin.