Doză de moral pentru mineri

Deşi meciul nu avea miză, fiindcă rezultatul nu se va contabiliza în play-out/play off, egalul a refăcut moralul Minerului Motru, care a demonstrat că poate pune probleme adversarilor. Chiar dacă CSM Rm. Vâlcea a menajat mai mulţi titulari, în formula de bază trimisă  în teren de antrenorul Claudiu Niculescu s-a regăsit linia de fund utilizată şi în partidele anterioare.  Meciul de la Motru n-a fost unul spectaculos, iar singura ocazie a primei reprize i-a aparţinut lui Iancu, al cărui lob n-a reuşit să-l surprindă pe portarul Trică. Partea secundă a aparţinut gazdelor, care au ratat două mari ocazii, prin Stoenac, ale cărui şuturi au fost respinse cu greu de rezerva Popescu.

Severineanul Dicu, folosit în premieră, în acest sezon, pe postul de mijlocaş la închidere a avut şi el şansa golului, în minutul 77, când a reluat spectaculos din foarfecă, iar portarul vâlcenilor a reţinut. S-a încheiat 0-0, iar CSM Rm. Vâlcea, deşi a încheiat sezonul regulat pe podium, va pleca în play-off de-abia de pe locul al V-lea, la patru puncte de poziţia secundă, ultima care asigură promovarea în Liga I. De partea cealaltă, Motru va intra în play-out doar cu 8. O tresărie de orgoliu, a unora dintre jucători, fiindcă nu am fost mulţumit de cum au jucat toţi cu Vâlcea. A fost ultima etapă din sezonul regulat, iar ultima impresie contează. Chiar dacă punctul nu se pune în clasament, e  bun pentru moral. Per ansamlu, rezultatul e echitabil, deşi repriza secundă ne-a aparţinut.  Am demonstrat că se poate.
Din păcate avem mari probleme de lot, a spus Zahiu. În Vinerea Mare, echipa lui Niculescu va juca la Bistriţa, iar cea a lui Zahiu la Mioveni.

4. UTA Arad     10     3     3     4     10-11     13
5. Minerul Motru     10     2     2     6     12-13     8