Conecteaza-te cu noi

Oltenia

Decimată, Baia de Aramă a spus «pas» competiţiei

Publicat

pe

Faza optimilor de finală, la care au participat cele 14 reprezentante ale Ligii a IV-a şi două echipe din Liga V-a calificate în urma rezultatelor din precedentele trei tururi, a fost favorabilă oaspeţilor.
Dacă liderul campionatului, Minerul, a câştigat la  Strehaia fără să joace, gazdele invocând faptul că medicul nu a ajuns la teren, campioana ediţiei trecute din Liga a IV-a şi finalistă a Cupei României, Recolta Dănceu, s-a impus cu 3-0 la Cujmir, prin golurile lui Robert Ţogoe (‘52), Alin Rapcea (‘55) şi Gheorghe Enea (‘88 – pen).
Şi AS Drobeta 2013 a câştigat în deplasare, dar cu 2-0, la Avântul Bistriţa, Ionuţ Ilie (‘30) şi Robert Sârbescu (‘58) fiind marcatorii la debutul echipei severinene în competiţia KO. Optimile au consemnat şi o surpriză, câştigătoarea din 2013, AS Baia de Aramă, fiind eliminată.

Echipa antrenată din acest sezon de Eduard Modoran n-a avut decât şapte jucători cu drept de joc pentru meciul de la Corcova, însă a rezistat aproape o jumătate de oră fără să primească gol! Deşi aveau un avantaj numeric substanţial, gazdele, care au avut şi două bare, au deschis scorul de-abia în minutul 28, prin Marius Cobeanu.
Surprinzător, Baia de Aramă a egalat prin Ovidiu Despău (‘32), însă a cedat pe finalul reprizei, când Corcova a punctat prin Eduard Tiţa (‘39, ‘43) şi Marius Manea (‘41).
La scurt timp, jucătorul Georgică Lazăr a invocat o accidentare şi nu a mai putut continua jocul, astfel că arbitrul a fluierat finalul meciului, conform regulamentului, care nu permite ca o echipă să joace în şase jucători.

În derby-ul comunei Şimian, CS Pandurii Cerneţi s-a impus cu 7-0 pe terenul Agromecului, prin golurile lui Mădălin Petcu (‘23, ‘90), Mădălin Mătăsăreanu (‘40, ‘45, ‘56), Titu Sărăcin (‘44) şi Drăgan Firu (‘70). Cele două echipe-rivale, campioane judeţene în 2005 şi 2009, respectiv 2007 şi 2012, se vor întâlni şi duminică, în Liga a IV-a, tot pe terenul din Şimian. Tot în această etapă se va juca CS Strehaia – Minerul Mehedinţi, meci care fusese programat şi miercuri în Cupa României. Derby-ul rundei a XVIII-a va avea loc vineri, de la ora 17, pe Stadionul „Termo”, unde se vor întâlni AS Drobeta 2013 şi Recolta Dănceu, echipe care luptă pentru locul secund.

————-

Optimile Cupei României – Mehedinţi
CS Viitorul Cujmir     –    AS Recolta Dănceu    0-3
AS Avântul Bistriţa    –     AS Drobeta 2013     0-2
AS Danubiana Gogoşu     –     AS Real Vânju Mare    2-4
AS Kladova Drobeta     –     AS Phoeniz Izvorul Bîrzii     0-1
CS Agromec Şimian     –     CS Pandurii Cerneţi    0-7
AS Corcova    –     AS Baia de Aramă    4-1
CS Strehaia – CS Minerul Mehedinţi 0-3 (lipsă as. med)
CS Dunărea Pristol    –     AS Dunărea Gruia    0-3 (N)

Liga a IV-a Mehedinţi

Etapa a XVIII-a

Vineri, ora 17
AS Drobeta 2013 – AS Recolta Dănceu
Sâmbătă, ora 11
AS Real Vânju Mare – AS Kladova Drobeta
Sâmbătă, ora 17
CS Strehaia – CS Minerul Mehedinţi
Duminică, ora 11
CS Agromec Şimian – CS Pandurii Cerneţi
AS Phoenix Iz. Bîrzii – AS Baia de Aramă
AS Dunărea Gruia – CS Viitorul Cujmir
AS Corcova – CS Dunărea Pristol : nu se dispută

Clasament
1. Minerul    16    16    0    0    54-6    48
2. Dănceu    16    12    1    3    81-23    37
3. Phoenix    16    11    3    2    41-18    36
4. Drobeta 2013    17    11    2    4    56-22    35
5. Baia de Aramă    17    10    2    5    35-33    32
6. Gruia    17    9    1    7    31-34    28
7. Cerneţi    17    7    3    7    40-35    24
8. Şimian    17    7    1    9    27-44    22
9. Strehaia    17    6    3    8    33-35    21
10. Corcova    17    6    0    10    32-46    19
11. Cujmir    16    4    3    8    17-32    15
12. Vânju Mare    17    3    2    12    20-57    11
13. Pristol*    17    2    1    14    17-50    7
14. Kladova    17    2    0    15    16-65    6
*Dunărea Pristol a fost exclusă din campionat şi va pierde restul meciurilor cu 3-0

Continue Reading