vineri, aprilie 26, 2024

«România» a fost mai tare

La iniţiativa AJF Dolj, marţi seara s-a organizat pe stadionul “Ion Oblemenco” un meci între selecţionata U15 a Doljului şi echipa naţională a categoriei de vârstă amintite. După un meci frumos, presărat cu faze de fotbal bun, semn că tinerii jucători au la îndemână un bagaj tehnico-tactic mulţumitor pentru vârsta lor dar şi că este loc  serios de progres, scorul înregistrat a fost de 4-1 pentru selecţionata naţională.
Cei care au deschis scorul au fost gazdele, Bogdan Ţoiu marcând încă din minutul 2. După zece alte minute de joc însă oaspeţii au revenit pe tabelă prin Andrei Mezin, pentru ca în minutul 14 să preia conducerea. Pe parcursul celei de a doua reprize au mai marcat  Mezion (minutul ’67) şi Vlad Dragomir în minutul 47. Coordonatorii lotului din Dolj au fost Mugur Guşatu şi Dumitru Barbu, cei doi abordând partida cu următoarea formulă de echipă: Andrei Vlad – Robert Bogdan, Raul Constantinescu, Tudor Băluţă – Bogdan Ţoiu, Radu Bârzan, Andrei Băloi, Remus Enache, Alexandru Dinu – Răzvan Gunie, Sergiu Dumitru.

Au mai intrat Alexandru Nedeianu, Florin Borţa, Alexandru Guşatu, Laurenţiu Brat, Robert Rizea, Radu Negru, Adrian Găbureanu, Dragoş Tescan şi Alexandru Gheorghe. Selecţionerul României U15, Dumitru Uzunea, a mizat pe jucătorii: Adelin Iliescu – Ştefan Pădineanu, Dan Berci, Raul Cochinţu, Constantin Dima – Alin Vasile, Cristian Vasile, Marian Obreja, Andrei Mezin – Vlad Dragomir, Claudiu Micovschi. Au mai evoluat: Dragoş Lupescu, Cristian Podină, Ionuţ Gheorghe, Marco Dulca, Carlos Băiculescu, Marian Drăghiceanu, Cadolar Curt şi Narcis Cârlig.
Partida a fost arbitrată de brigada alcătuită din următorii cavaleri ai fluierului: Viorel Flueran – Daniel Mitruţi, Adrian Popescu – Omar Dumitrică, Edi Constantinescu şi Fănel Văduva.