joi, martie 28, 2024

Iliescu, felicitat de «Ţeţe» Moraru

Portarul de la CSS Drobeta a fost integralist şi în amicalul disputat marţi după-amiază la Buftea, iar la finalul jocului a fost felicitat de fostul portar al echipei naţionale de seniori a României, din anii ‘70 – ‘80, Dumitru “Ţeţe” Moraru. Învins doar în minutul 47, de atacantul Mirko Antonucci, de la AS Roma, severineanul Adelin Iliescu a fost printre cei mai buni jucători ai României, respingând mai multe şuturi ale italienilor.
Mijlocaşul Nicuşor Craiu, junior legitimat la Real Madrid, în Spania, a egalat în minutul 49 şi amicalul s-a încheiat nedecis, scor 1-1.

Sunt foarte fericit că nu am pierdut. E al doilea meu amical internaţional la naţională, după ce am debutat cu Republica Moldova, joc pe care l-am câştigat cu 3-0.  Cred că m-am descurcat bine şi acum, chiar dacă am primit gol. Am apărat mai multe şuturi, iar după joc m-a felicitat domnul Dumitru Moraru, dar şi Bogdan Stelea, antrenorul echipei naţionale de tineret. Au fost şi reprezentanţi de la Manchester City, iar mai mulţi preşedinţi de la cluburile din Liga I m-au întrebat de la ce echipă provin. Abia aştept şi debutul în meciurile oficiale. Jucăm şi joi cu Italia, la Mogoşoaia, dar probabil în acest al doilea amical va apăra Rareş Murariu, de la Viitorul Constanţa.
A declarat Iliescu, pentru Ediţie Specială

Încredinţată lui Costel Gâlcă, dar supravegheată pentru acest joc de Bogdan Stelea şi Florin Constantinovici, echipa naţională U15 a României a început amicalul cu reprezentativa similară a Italiei în componenţa: Adelin Iliescu (CSS Drobeta) – Mădălin Androne (Viitorul Constanţa), Raul Cochinţu (Viitorul  Constanţa), Robert Moldoveanu (Dinamo Bucureşti), Dan Berci (“U” Cluj) – Mihai Ene (Viitorul Constanţa), Radu Boboc (Viitorul Constanţa), Nicuşor Craiu (Real Madrid) – Vlad Dragomir (Poli Timişoara), Andrei Mezin (Poli Timişoara), Robert Neciu (Viitorul Constanţa), iar după pauză au mai intrat Alexandru Petruş (CFR Cluj), Marian Obreja (Steaua Bucureşti) şi Claudiu Micovschi (Luceafărul Oradea).