miercuri, aprilie 24, 2024

Luptătoarele au confirmat în capitală

Elevele lui Petre Banciu şi-au consolidat prezenţa în finala Campionatului Naţional de Juniori, ocupând locuri pe podium la a doua etapă de calificări, organizată în Bucureşti, în perioada 14-16 martie, care a adunat la start peste 350 de sportivi. Astfel, Stângă Miruna(44 kg) şi-a depăşit toate adversarele prin tuş(un procedeu asemănător K.O-ului în box), clasându-se din nou pe prima poziţia a clasamentului, repetând performanţa de la prima rundă de calificări.

A doua sportivă de la CSM Craiova care a obţinut calificarea în faza finală a campionatului de juniori este Staicu Larisa(59 kg), care s-a clasat pe locul trei la concursul din capitală. Altfel, şi Anghel Alexandra(63 kg) de la LPS Craiova a obţinut calificarea în faza finală, ocupând locul I, la fel ca Stoian Ana-Maria(72 kg) care şi-a adjudecat prima poziţia la etapa din capitală, concurând pentru LPS Craiova, deşi la seniori şi tineret participă pentru clubul CSM Craiova.