joi, aprilie 18, 2024

Mandocescu a ratat «optimile»

Clasat la nivel naţional pe locul 16 la categoria U14, Laurenţiu Mandocescu n-a reuşit să-şi depăşească cea mai bună performanţă la Campionatele Internaţionale ale României de tenis de câmp. În primul tur al calificărilor, severineanul l-a învins pe ieşeanul Ioan Carp – Cărare cu scorul de 6-3, 6-4, iar în meciul următor a dispus de slovacul Samuel Puşkar (6-2, 7-6).  Mandocescu a acces astfel  pe tabloul principal, unde a trecut în primul tur de bucureşteanul Ionuţ Tudor Burduf (6-4, 7-5). Parcursul său s-a oprit, la fel ca anul trecut, în şaisprezecimi, de data aceasta fiind învins de partenerul său de dublu Ciprian Călin Simu (Pamira Sibiu), care s-a impus cu 7-5, 6-3. Legitimat la CS Victoria Drobeta Turnu Severin, Mandonescu ar putea reprezenta clubul de pe Cibin la concursurile următoare, deoarece la malul Dunării nu are parteneri pentru antrenament.

A fost o experienţă utilă. Am câştigat trei meciuri şi am pierdut unul. Se putea şi mai bine, dar sunt mulţumit de rezultat. M-am pregătit pentru acest turneu cu sportivii de la Pamira Sibiu, cu care am şi fost într-un cantonament la Bâlea-Lac. Voi continua antrenamentele alături de clubul din Sibiu, la care aş dori să mă legitimez deoarece acolo sunt antrenori foarte buni şi condiţii excelente.
A spus Mandocescu

Următorul turneu la care va participa severineanul va fi chiar la Sibiu, începând cu 3 martie.