Şi-au mai trecut o înfrângere în cont

Evoluţie entuziastă a echipei craiovene de baschet masculin, la Sofia. SCM a trecut cu aerul unei echipe mari de una dintre cele mai titrate echipe de la sud de Dunăre. Intenţiile oltenilor s-au putut observa încă din primul sfert, parţial câştigat de altfel cu un incredibil 24-13 de către oaspeţi. Forţaţi de tabela de marcaj, bulgarii au trecut la ofensivă şi, pe fondul unei relaxări parcă premature a oltenilor s-au apropiat la nouă puncte, la pauza mare. În primele 20 de minute de joc s-au remarcat Sokk, excelent pe atac dar şi uriaşul Tyler, parcă prea puţin susţinut în defensivă.

După minutele de odihnă, gazdele au început în forţă şi s-au apropiat periculos la doar trei puncte. Au intrat în mână însă Bogdan Popescu, cu o “triţă”, dar şi Sokk, cel care a pus alte două puncte la diferenţa de şapte. La mijlocul celui de al treilea sfert oltenii mai aveau un ecart mulţumitor dar nu suficient. În fine, ultima parte a partidei a început cu un avantaj de trei puncte al oaspeţilor. Bureau a pierdut prima posesie şi a dat bulgarilor posibilitatea de a se apropia la un punct, ceea ce au şi făcut. După faze de joc mai puţin spectaculoase, bulgarii au preluat conducerea în minutul 34 şi nu au mai cedat până la final. Deşi au avut timp la dispoziţie, craiovenii nu au avut acea atitudine de învingător necesară pentru a se impune şi au pierdut meciul. Pentru echipa craioveană au evoluat Bureau (9), Seals (15), Maric (2), Sokk (13), Kovac (11), Popescu (4), Căpuşan (6), Tyler (10), Gavrilă.