Victorie mare la Roman

Aşteptat cu interes de iubitorii handbalului din Bănie, meciul de la Roman a confirmat forma bună pe care o traversează formaţia condusă de Carmen Amariei. Considerată una dintre echipele cu pretenţii la podium, HCM Roman nu a demonstrat acest lucru în faţa unei echipe mai bine aşezate în teren, mai bine pregătite fizic şi mai determinate. Partida a început în nota de dominare a echipei vizitatoare care s-a instalat la conducere după primele aruncări la poartă. După primele cinci minute de joc, la adăpostul unui avantaj de două goluri, craiovencele au intrat în jocul gazdelor, cele două echipe făcând greşeli de pasare şi plasament. Astfel, la mijlocul primei reprize s-a înregistrat scorul de 9-7 pentru oaspete care, şi-au păstrat avantajul graţie zilei bune pe care a prins-o Ionica Munteanu dar şi a unei apărări solide. După trei tunuri marca Gogoriţă, Florin Pera a intrat în trepidaţi şi a început să conştientizeze că nu va fi un meci uşor în compania Craiovei.

Deşi la prima vedere se poate spune că a fost o repriză echilibrată, în partea a doua a meciului pe teren a existat doar Craiova. Cu toate eliminările dictate de brigada de arbitrii şi loviturile de la şapte metri acordate, reprezentantele Băniei au ţinut steagul sus şi, pe fondul aceleiaşi evoluţii excelente în poartă a Ionicăi Munteanu dar şi a organizării în apărare, s-a distanţat constant. Fetele de la SCM au condus cu 14-11, 16-12 sau 17-14, şi nu au dat nicio şansă adversarului să se apropie periculos. Ba mai mult, în minutul 45 al meciului s-a înregistrat cea mai mare diferenţă de scor din meci, SCM Craiova conducând la Roman cu 22-15 datorită golului lui Gavrilă. Au urmat 15 minute în care gazdele s-au zbătut să obţină măcar un punct dar, duelul tactic a fost câştigat clar de Amariei. Intuind pe ce mizează Pera, fiind vorba de jocul liniei de nouă metri unde Băbeanu este o marcatoare de excepţie, Amariei a răspuns cu o apărare mobilă “5+1” care i-a dat planurile peste cap antrenorului romaşcan.

Nici varianta de rezervă nu a funcţionat pentru acesta jocul, cu pivotul fiind anihilat de apărătorii centrali şi intermediari ai echipei din Bănie. Victorie fără dubii a SCM Craiova formaţie care vine la cea de a cincea victorie în ultimele şase meciuri. Mai mult, datorită jocului rezultatelor, SCM decisiv de locurile de play-off şi demonstrează că este o echipă de luat în seamă în campionatul intern. Pentru SCM au jucat la Roman: Munteanu, Nichita (portari), Florică (3), Snopova (5), Han, Goran, A. Amariei (4), Dincă (2), Gogoriţă (3), Ianaşi (1), C. Ilie (2), Cioaric (1) şi Gavrilă (4)Cu partida de la Roman s-a încheiat prima parte a campionatului dar programul este unul încărcat, în continuare. Sâmbătă, formaţia craioveană are o nouă deplasare dificilă.

Debutul returului prinde SCM-ul în deplasare, la Zalău. Nu sunt multe de comentat când joci împotriva echipei pregătite de selecţionerul Gheorghe Tadici fiind de aşteptat o partidă aprig disputată şi mai ales dusă la limita regulamentului. Cu o apărare puternică, Zalău va încerca să mai spele din păcatele ultimelor înfrângeri. De partea cealaltă, Amariei trebuie să-şi motiveze la maxim elevele pentru a continua parcursul partidelor finalizate cu succes. Şi după cum au jucat ultimele partide, reprezentantele Băniei sunt capabile să vină cu trei puncte de la Zalău. În joc mai sunt şi orgolii personale, Tadici fiind cel ce a contestat dreptul de joc al Ancăi Amariei şi Alexandrei Haşegan.