joi, aprilie 25, 2024

Tricolorii lui Rădoi au pierdut dramatic primul meci din preliminariile EURO 2021

Echipa națională U21 a României a pierdut primul meci din preliminariile Campionatului European 2021. Elevii lui Rădoi au început meciul cu teamă, iar danezii au profitat și au deschis scorul în minutul 3 prin Olsen, care a intrat în centru și a șutat la colțul lung. Până la finalul primei reprize, românii și-au revenit și au început să le pună probleme adversarilor.
Pauza nu a fost un sfetnic bun pentru trupa lui Rădoi, care a făcut și prima schimbare. A ieșit Dragomir și a intrat Ciobanu. În minutul 55, Olsen a făcut 2-0, iar șansele tricolorilor deveneau din ce în ce mai mici. Totuși, în minutul 80, Florinel Coman a intrat în centru, a șutat tare, mingea a mușcat gazonul în fața portarului și a intrat în poartă. Au urmat 10 minute în care România a încercat să pună presiune pe apărarea daneză, care în prelungiri a cedat. Introdus pe finalul meciului, Ganea a scos un penalty, dar inspirația nu a fost de partea românilor. Florinel Coman, în căutarea dublei, a ratat și meciul s-a încheiat 2-1 pentru Danemarca.
ROMÂNIA: 12. Aioani – 18. Rațiu ( 19. Velisar 66) , 4. Pașcanu, 3. Dima (15. Chindriș 66), 2. Boboc – 17. Olaru,  5. Băluță-cpt, 8. Dragomir (20. Ciobanu 51) – 10. Drăguș (22. Dobre 66), 11. Petre (9. Ganea 72), 7. Coman. Selecționer: Mirel Rădoi.
Rezerve neutilizate: 23. Dur-Bozoancă – 6. Grigore, 14. Oaidă, 21. Neicuțescu.
DANEMARCA: 1.Christensen – 3. Anymbe, 6. Sorensen, 5. Nelsson, 2. Poulsen – 8. Hjulmand (20. Kofod Andersen 46), 19. Nartey, 17. Holse (18. Madsen 86) – 7. Olsen, 10. Bruun Larsen, 14. Dreyer (9. Odgaard 66). Selecționer: Albert Capellas
Rezerve: 16. Vindhal-Jensen – 11. Jensen, 12. Ibsen, 13. Amundsen, 15. Damsgaard, 21. Rasmussen