joi, aprilie 18, 2024

Recolta a întors Viitorul

Viitorul Șimian, câștigătoarea de anul trecut a Cupei României – faza județeană Mehedinți, a fost eliminată în semifinalele actualei ediții

Deși câștigase cu scorul de 4-2 prima manșă, Viitorul Șimian a fost învinsă cu 4-1 în returul de la Dănceu și a ratat calificarea în ultimul act al competiției.  Gazdele au deschis scorul prin Cristian Boboescu, în minutul 17, Relu Țurai a egalat în minutul 24, însă repriza secundă a aparținut în totalitate echipei Recolta Dănceu, care a înscris de încă 3 ori, prin Cristian Boboescu (17), Florin Făget (58 – ag) și Constantin Negrescu (63). Cealaltă semifinală nu s-a mai jucat, după ce Pandurii Cerneți nu s-a prezentat la Strehaia, invocând faptul că mijlocul de transport cu care urma să facă deplasarea s-a defectat! Astfel, CS Strehaia, care se impusese în meciul tur, de la Cerneți, cu scorul de 2-1, s-a calificat în finala competiției, unde va întâlni Recolta Dănceu. Cele 2 echipe s-au duelat în ultimul act al Cupei României și în 2017, când Recolta Dănceu s-a impus cu 2-0. Finala din acest an se va juca după încheierea campionatului, cel mai probabil pe data de 8 iunie, pe Stadionul Municipal din Drobeta Turnu Severin.