joi, aprilie 18, 2024

Oltenii au o revanșă de luat în fața Chiajnei!

CSU Craiova va trebui să se descurce în comuna ilfoveană fără căpitanul Mitriță și fundașul ghanez Donkor.

CFR Cluj a învins Dinamo la ea acasă, fără drept de apel, cu 3-0. Pentru a rămâne în plasa liderului, oltenii trebuie să ia toate punctele din deplasarea de la Chiajna, meci programat astăzi, de la ora 20:00. Situația din clasament este una dintre motivațiile formației craiovene. O alta ar trebui să fie setea de revanșă în fața grupării ilfovene, care, în partida tur, a produs un șoc pe Oblemenco. La data de 20 august, Chiajna câștiga cu 1-0 pe „Oblemenco”. Donkor era eliminat în minutul 20, iar cu 10 minute înainte de final Gorobsov marca pentru toate punctele. Aceasta a fost de altfel prima și singura înfrângere a oltenilor în propriul fief din acest campionat.
Alexandru Mitriță și Isaac Donkor sunt suspendați ca urmare a cumulului de avertismente. În aceste condiții, cel mai probabil, tridentul ofensiv din spatele lui Koljic va fi format din Bărbuț, Mihăilă și Meza Colli, iar cuplul de fundași centrali din Kelic și Tiago Ferreira. Pe lângă problemele de lot, Devis Mangia a mai identificat și alte dificultăți înaintea partidei din această seară. Faptul că se va juca pe teren sintetic, că e frig afară, că adversarul e valoros pentru că a bătut FCSB. „E dificil având în vedere valoarea adversarului, dar și din cauza vremii, care este una aparte în această perioadă, dar și din cauza gazonului, care e diferit, dar nu avem scuze, avem calitate pentru a câștiga acest meci”, e de părere Mangia.
Partida care va încheia runda intermediară, Concordia Chiajna – CSU Craiova, se va disputa astăzi seară, de la ora 20:00, pe terenul artificial din comuna din Ilfov.