Strehaia a stopat Viitorul!

Strehaia a stopat Viitorul!

În derby-ul etapei a X-a, ACS Viitorul Șimian a fost învinsă cu 1-0 în deplasarea de la Strehaia și a suferit prima înfrângere a sezonului.

Singurul gol a partidei de la Stehaia a fost marcat de Costel Pontu (foto), în minutul 73. După acest rezultat, echipa antrenată de Mircea Danciu a depășit pe cea a comunei Șimian, în clasament. Pe primul loc, la un punct peste Strehaia, a urcat Recolta Dănceu, care a dispus cu 8-1 de Victoria Vânju Mare, prin golurile lui Constantin Negrescu (9, 26, 57, 78), Adelin Făiniși (39, 74, 84) și Virgil Crețu (59), respectiv Mădălin Trandafir (69). Pe 4, la egalitate de puncte cu Viitorul Șimian, dar golaveraj inferior, se află Pandurii Cerneți, care a trecut cu 2-0 de Decebal Eșelnița, prin golurile lui Ion Vîlceanu (37) și Petrică Harcău (82).

Deși spera la podium, nou-înființata AS Turnu Severin a suferit o nouă înfrângere, scor 1-5 la Obârșia de Câmp, și a coborât pe penultimul loc în clasament, cu doar 6 puncte. Valentin Fornea (13, 54, 65) și Elvis Ivașcu (23, 75) au marcat pentru gazde, iar singurul gol al severinenilor i-a aparținut lui Robert Sava (43).

În etapa viitoare, ultima a turului, liderul Recolta Dănceu joacă, duminică dimineața, pe Stadionul Termo, cu AS Turnu Severin, iar CS Strehaia se deplasează la Orșova.

 

Liga a IV-a, etapa a X-a

Cs Strehaia – Viitorul Șimian 1-0

Recolta Dănceu – Victoria Vânju Mare 8-1

Pandurii Cerneți – Decebal Eșelnița 2-0

Inter Salcia – Dierna Orșova 4-1

Viitorul Cujmir – Dunărea Pristol 3-3

AS Obârșia de Câmp – AS Turnu Severin 5-1

Clasament

1. Dănceu 10 8 1 1 33-11 25

2. Strehaia 10 7 0 2 25-9 24

3. Șimian 10 7 2 1 37-4 23

4. Cerneți 10 7 2 1 29-12 23

5. Orșova 10 5 0 5 17-23 15

6. Eșelnița 10 4 2 4 20-11 14

7. Pristol 10 3 2 5 17-27 11

8. Salcia 10 3 0 7 16-18 9

9.Vânju Mare 10 3 0 7 10-35 9

10. Obârșia 10 2 0 8 13-23 6

11. Tr. Severin 10 1 3 6 15-28 6

12. Cujmir 10 1 2 7 12-51 4

Etapa viitoare (ultima a turului)

Dierna Orșova – CS Strehaia

Decebal Eșelnița – Inter Salcia

AS Turnu Severin – Recolta Dănceu

Viitorul Șimian – AS Obârșia de Câmp

Dunărea Pristol – Pandurii Cerneți

Victoria Vânju Mare – Viitorul Cujmir