marți, aprilie 23, 2024

Remiză cu 8 goluri, pe Termo

Încropită pe ultima sută de metri, noua echipă a Severinului a debutat cu o remiză spectaculoasă

Ajuns, anul trecut, singura reședință de județ din țară fără fotbal în primele 5 ligi, municipiul Drobeta Turnu Severin a revenit în iarbă în această toamnă, o dată cu reînființarea echipei AS Turnu Severin. La meciul de debut în Liga 4 Mehedinți, gruparea antrenată de Dorian Vasilică a remizat, scor 4-4, cu Viitorul Cujmir. Meciul, disputat duminică după-amiază, pe Stadionul Termo din Drobeta Turnu Severin, a fost unul spectaculos, cu răsturnări de scor. Gazdele aveau 3-0 la pauză și păreau că vor obține o victorie facilă, dar, în doar un 20 de minute, s-au văzut conduse de tănăra echipă a comunei Cujmir! Egalarea a venit în prelungirile partidei, iar AS Turnu Severin a bifat primul punct al sezonului.

„Chiar dacă nu am câștigat la meciul de debut, sunt fericit că am reușit să readucem fotbalul la Severin. Orașul avea nevoie de o echipă locală. Suntem la început de drum, ne-am strâns de puțin timp și e greu să se vadă rezultatele imediat. Sper să încheiem turul pe podium, iar în iarnă să ne întărim lotul, pentru a putea ataca primul loc”, a spus președintele Gheorghe Demetrescu.

De altfel, echipa severineană și-a amânat meciul din prima etapă, tocmai din cauza faptului că nu-și completase lotul. Restanța cu Viitorul Șimian se va juca miercuri, de la ora 17, pe terenul campioanei din sezonul precedent.

AS Turnu Severin – CS Viitorul Cujmir 4-4 (3-0)

Au marcat: Daniel Mișea (‘1), Romario Prodan (‘4, ’36), Cristinel Baciu (’90) / Radu Georgescu (’57), Mihai Andrei (’58, ’67, ’78)

AS Turnu Severin: Roșiu (’46 Malacu) – Luca, Albici (’27 Munteanu), Baciu, Făget, Sperlea, Bucă (’52 Chiriță), Albici, Ionescu, Erceanu, Prodan (’59 Vlădan), Mișea. Antrenor Dorian Vasilică

Viitorul Cujmir: Tabacu – Mihuț, Pătrașcu, Ridichie, Cebuc, R. Georgescu, Dragomiroiu, Birău, Aldea (‘ 46 Văduva), Enea (‘6 Cecă, ’46 Smadea), M. Andrei. Antrenor Ovidiu Georgescu. Antrenor Ovidiu Georgescu

Stadion Termo, Dr.Tr.Severin, spectatori 150

Arbitri: Luis Balangă – Mihăiță Ghilă și Darius Ghilă (toți din Dr. Tr. Severin)

Observator: Dumitru Nadu (Dr. Tr. Severin)