sâmbătă, aprilie 20, 2024

Stejăreii au fost învinși de Namibia în prima partidă de la World Rugby U20 Trophy

Pe Stadionul Național Arcul de Triumf, echipa de U20 a României a întâlnit Namibia în prima partidă contând pentru Grupa A de la World Rugby U20 Trophy, victoria revenind reprezentantei Africii cu rezultatul de 55-26, după ce la pauză avantajul a fost tot de partea adversarilor noștri, 26-12.

Namibienii au intrat foarte bine în joc și până în minutul 15 și-au trecut în cont două încercări, autori Wynand Breytebach și Denzo Bruwer, ultimul, uvertura aficanilor, transformând ambele reușite în terenul nostru de țintă. Practic la amble eseuri, namibienii ne-au surprins cu acțiuni rapide, deschiderea scorului venind după o fază creată de fundașul Chad Plato, totul pornind de la un contraatac.

Stejăreii au încercat să revină în joc, însă Cosmin Iliuță a ratat o lovitură de pedeapsă, în timp ce Namibia și-a mărit considerabil avantajul prin Denzo Bruwer care a concretizat două lovituri de pedeapsă scorul ajungând la 20-0. Până la pauză, elevii lui Danie de Viliers au egalat raportul eseurilor, Andrei Pășălan și Dragoș Ser găsind breșa din defensiva adeversarilor, însă Denzo Bruwer nu a ratat nimic din fața butului, două tentative de țintă fiind reușite de acesta de la aporximativ 45 de metri.

După pauză, avea să vină al treilea eseu al Namibiei, cu Chad Pato din nou în rol de creator, iar de acestă dată Rudi Pretorius s-a aflat la finalizare. Denzo Bruwer s-a evidențiat ceva mai târziu din fața butului, la scorul de 34-12 venind poate cele mai bune momente ale Stejarilor care au pus presiune în jumătatea adversă, iar Adrian Ludick a văzut cartonașul galben.

Mai întâi, folosindu-se de forța sa Iulian Hartig a bătut defensiva namibienilor, apoi Alexandru Crăciun a fost oprit in extremis în drumul către terenul de țintă pentru ca Andrei Homiuc, după o nouă intrare în forță a lui Iulian Hartig,înscrie un eseu trasformat de Alexandru Harasim, iar ecartul să scadă la doar opt puncte în favoarea adversarilor noștri.

Din păcate pentru noi, finalul a aparținut Namibiei, care a marcat trei eseuri prin Hannes Van Zyl, Elmarco Beukes și Gerbus Van Wyk, toate transformate de Denzo Bruwer, aceste puncte stabilind și scorul partidei.

World Rugby U20 Trophy: România Namibia 26-55 (12-16)

Stadionul Arcul de Triumf

Au marcat: Pășălan – e, Ser – e, Hartig – e, Homiuc – e, Bumbac – tr, Harasim – 2 tr, respectiv Breytenbach – e, Pretorius – e, Van Zyl – e, Beukes – e, Van Wyk – e, Bruwer – e, 5 tr, 5 lp.

Cartonașe galbene: Ser respectiv Ludick

România: 1. Iulian Hartig, 2. Adrian Țală, 3. Laurențiu Nica, 4. Ștefan Iancu, 5. Robert Murariu, 6. Vlad Neculau, 7. Dragoș Ser, 8. Andrei Pășălan, 9. Emanuel Grigore, 10. Dănuț Jipa, 11. Cosmin Iliuță, 12. Sebastian Sîrbu, 13. Cristian Bumbac, 14. Alexandru Crăciun, 15. Paul Popoaia.

Rezerve: 16. Darius Plăcintar, 17. Mădălin Matache, 18. Flavian Cuprian, 19. Iulian Negoescu, 20. Marius Ferariu, 21. Andrei Homiuc, 22. Alexandru Harasim, 23. Vlad Leică, 26. Rareș Straja.

Namibia: 1. Andre Rademeyer, 2. Jan Basson, 3. Patrick Schickerling, 4. Wynand Breytenbach, 5. Adriaan Ludick, 6. Peter Diegaardt, 7. Gerbus Van Wyk, 8. Oderich Mouton, 9. Jacques Theron, 10. Denzo Bruwer, 11. Warren Luwig, 12. Gerswin Mouton, 13. Elmarco Beukes, 14. Rudi Pretorius, 15. Chad Plato

Rezerve:16. Eloff Du Plessis, 17. Frederik Swanapoel, 18. Gerhard Opperman, 19. Adriaan Venter, 20. Gilad Plaatjies, 21.Hannes Van Zyl, 22. Delron Brandt, 23. Donaville Lebereki, 24. Lezardo Vos, 25. Willon Du Plessis, 26. Darryl Wellman.

sursa: frr.ro