vineri, martie 29, 2024

Pandurii, la prima înfrângere

În etapa a III-a, echipa antrenată de Adrian Bogoi a fost învinsă cu 2-1 în deplasarea de la Petrolul Ploiești și a suferit prima înfrângere stagională.

Având ca obiectiv promovarea, Petrolul a deschis scorul încă din minutul 2, dintr-un penalti transformat de Sergiu Arnăutu. Echipa antrenată de Leo Grozavu și-a majorat avantajul până la pauză, prin lovitura de cap a lui Tudor Șaim (39). Gazdele au dominat și partea secundă, dar Pandurii a izbutit să reducă din diferență în minutul 85, prin Daniel Pîrvulescu, pe contraatac. S-a terminat 2-1 pentru Petrolul, care a acumulat 7 puncte, însă victoria gazdelor a fost mult mai clară decât o arată scorul. Învinsă, Pandurii a rămas cu 4 puncte, iar etapa viitoare va juca, la Târgu Jiu, cu CS Mioveni.
La Ploiești, echipa gorjeană a evoluat în formula: M. Cotolan – N. Cotolan (46 Nsiah), R. Gheorghe, Ciobanu, Vasilescu – Cenaj – Tudoran, Brânzan (cpt), Vodă (90+1 Măicăneanu), Pârvulescu – Blejdea (65 Dănescu).