Remiză la debutul pe sintetic

LIGA 2 Pandurii Târgu Jiu – FC Argeș 1-1

Echipa antrenată de Adrian Bogoi a debutat cu o remiză pe terenul sintetic amenajat lângă noul stadionul Municipal din Târgu Jiu

În etapa a II-a, Pandurii Târgu Jiu a obținut un punct din confruntarea cu FC Argeș și a rămas neînvinsă în actuala stagiune, după ce în runda inaugurală se impusese cu 1-0 în deplasarea de la FC Aerostar Bacău. Veniți tot după o victorie în prima rundă, în care au învins CS Balotești cu 2-0, piteștenii au deschis scorul la Târgu Jiu, în minutul 40, prin lovitura de cap a lui Andrei Panait, iar golul egalizator a fost izbutit de atacantul adus zilele trecute de la Academica Clinceni, Andrei Blejdea. Trimis pe teren la pauză, vârful de 22 de ani a marcat după doar 45 de secunde de la startul reprizei secunde, cu un șut din unghi, după o combinație cu George Tudoran. La Pandurii au mai debutat francezii Moussa Konate, fundaș care a evoluat la Foresta Suceava sezonul trecut, și atacantul Philippe Nsiah, adus din lin liga a V-a franceză, de la RC La Fleche. “Sunt foarte bucuros că am debutat cu gol și că am adus un punct echipei. Pe final, puteam să și câștigăm”, a declarat Blejdea. Meciul cu piteștenii a fost primul disputat de Pandurii la Târgu Jiu, după 3 ani de exil, în care echipa a jucat la Drobeta Turnu Severin și Motru. Stăm și ne uităm la o bijuterie de stadion. Chiar e dureros să vii la Târgu Jiu, să existe un stadion de milioane de euro, care stă nefolosit, și să fii nevoit să joci pe terenul sintetic de lângă, care nici măcar nu e așezat cum trebuie. Nu are granule, nu are nisip”, a spus antrenorul echipei FC Argeș, Emil Săndoi. În 2005, acesta fusese antrenorul care a promovat, în premieră, Pandurii pe prima scenă.

Mircea OGLINDOIU

Pandurii – FC Argeș 1-1

Marcatori Andrei Blejdea ‘46 / Andrei Panait ‘40

CS Pandurii: M. Cotolan – D. Brînzan, R. Gheorghe, Ciobanu, Konate (‘46 Blejdea) – C. Cotolan, Cenaj, Vasilescu – Tudoran, Măicăneanu (‘59 Nsiah), Pîrvulescu.

Rezerve neutilizate: Opriţa – Dănescu, Trancă

Antrenor Adrian Bogoi

FC Argeș: Ureche – Turda, Vişa, Hreniuc, Şerbănică – Şerban, Costin (86 Oancea), Panait – Năstăsie, Buleică (80 Tăbăcariu), Buhăescu (68 Nilă).

Rezerve neutilizate: Popescu – Gugu, Bîrzan, Tofan

Antrenor: Emil Săndoi

Arbitri: Dorin Voina (Reșița) – Ovidiu Arusoaiei (Piatra Neamţ) și Andrei Roman (Târgu Neamț).