Vanessa Balaci a reușit o dublă performanță la naționalele de J2

Campionatul Național de Juniori 2 la atletism, care a avut loc la București, a fost unul de bun augur pentru atleta craioveană, care s-a întors din capitală cu un titlu de campioană națională și unul de vicecampioană. Vanessa Balaci, sportivă legitimată la LPS Petrache Trișcu Craiova și pregătită de Nicușor Bugiulescu, a fost cea mai bună în cursa de 200 de metri pe care a încheiat-o în 24, 97 secunde. A doua performanță a junioarei craiovene s-a consemnat la proba 100 de metri, unde a cucerit argintul după ce a trecut linia de sosire în 12, 26 secunde. Alături de Vanessa, pe podiumul național al juniorilor 2 au mai urcat doi atleți de la liceul cu program sportiv din Craiova. Nicoleta Fîciu (aruncarea ciocanului) și Răzvan Anghel (400 metri) au obținut fiecare câte un bronz. Clasări în față, dar în afara podiumului, au bifat: Diana Lătărețu (CSM Craiova, 5 km marș – locul 5), Luiza Miertescu (LPS Craiova, aruncarea ciocanului – locul 4), Loredana Cruceru (LPS Craiova, aruncarea ciocanului – locul 5), Darius Grejdan (LPS Craiova, 5000 metri – locul șase, 3000 metri – locul 5), Dorel Cioc (LPS Craiova, aruncarea ciocanului – locul 6), Gabriel Sandru (CSM Craiova, 800 metri – locul 5).