joi, martie 28, 2024

Luptătorii craioveni au cucerit șapte medalii la naționalele de juniori

Au sosit noi medalii naționale pentru luptătorii juniori de la cluburile din Bănie. De șapte ori au urcat pe podium sportivii de la LPS, CSU și CSM Craiova în cadrul Campionatului Național de Juniori, desfășurat la Câmpulung Muscel. Pentru Clubul Sportiv Municipal, luptătoarele pregătite de Petre Banciu au cucerit trei medalii. Cea mai importantă distincție a ajuns la Mihaela Bărbulescu (57 kg), care și-a adjudecat titlul național la categoria ei. Aproape de aur a fost și Ana Maria Enache (59 kg), dar ea a pierdut în finală și a cucerit argintul. Medalia de bronz i-a revenit Danielei Vârban, la 53 de kg. Grație acestor rezultate, CSM Craiova a ocupat locul trei în clasamentul general pe cluburi la lupte feminine. CS Universitatea Craiova și-a trecut în cont tot trei medalii, una de aur și două de argint. Ștefan Coman (65 kg) și-a adjudecat aurul, în timp ce Gheorghe Constantin (70 kg) și Alin Piroi (92 kg) au luat câte o medalie de argint, prin aceste clasări clubul universitar a ocupat și el locul trei în ierarhia pe cluburi la lupte libere. O singură distincție a ajuns la LPS Petrache Trișcu Craiova, care a obținut un titlu național prin Simona Zidaru, câștigătoare a categoriei de 62 kg. Luptătorii medaliați de la CSU și LPS sunt antrenați de frații Aurel și Marius Cimpoeru.