Viitorul Șimian, noua campioană a Mehedințiului

În ultima etapă a sezonului, Viitorul Șimian a remizat, scor 1-1, pe terenul contracandidatei CS Strehaia și devenit campioana Ligii a IV-a Mehedinți

Dacă, înaintea ultimei runde, CS Strehaia era obligată să câștige pentru a-și apăra titlul cucerit anul trecut, Viitorului Șimian îi era suficient și un egal, pentru a-și păstra primul loc. După 0-0 la pauză, oaspeții au deschis scorul, în minutul 53, prin Andrei Dicu, cu un șut din interiorul careului. Claudiu Topală a reaprins speranțele gazdelor, cu golul izbutit, din lovitură liberă, de la 17 metri, în minutul 84. A fost însă prea târziu ca Strehaia să mai poată câștiga partida, astfel că Viitorul Șimian a intrat în posesia titulului de campioană și va reprezenta județul în „barajul” pentru promovarea în Liga a III-a.

Adversara mehedințenilor va fi campioana Ligii a IV-a Timiș, ACS Dumbrăvița. Manșa tur va avea loc în Banat, sâmbătă, 16 iunie, cu începere de la opra 18:00, returul fiind programat o săptămână mai târziu, pe terenul din Șimian.

CS Strehaia – Viitorul Șimian 1-1

Marcatori: Claudiu Topală ’84 / Andrei Dicu ’53

Strehaia: Noană – A. Gomoi, Dobrescu, Al. Balaci, Șotea, Roman (’65 Barbu), Ad. Balaci, Dincă, Șotea, Mătușoiu, Pontu. Antrenor Mircea Danciu

Șimian: Nedelcea – Văcuță, Bologa, Dicu, Pătrașcu, Prundeanu (’46 Dudău), Schintee (cpt), Stanciu, Mătăsăreanu (’24 Lăcustă), Zamfir, Enea. Antrenor Mihai Schintee.