Încă o reușită pentru handbaliste: vicecampioane naționale!

Obiectivul pe care SCM Craiova și l-a pus la începutul campionatului, acela de a termina sezonul pe podiumul național, s-a îndeplinit. Fetele antrenate de Bogdan Burcea au avut un an incredibil, cu două performanțe mari. După ce a câștigat Cupa EHF, fiind prima echipă craioveană care se impune în cadrul unei competiții europene, formația lui Burcea a demonstrat că este a doua cea mai bună echipă din campionatul intern, după CSM București, prin cucerirea titlului de vicecampioană națională.

SCM Craiova a câștigat ultimele două partide din campinoat, pe care le-a disputat joia și sâmbăta trecută. Pe teren propriu, împotriva Coronei Brașov craiovencele nu au avut nicio problemă în a-și adjudeca cele trei puncte, depășind gruparea de sub Tâmpa cu scorul de 30-23. În ultima etapă însă, disputată în deplasare la Dunărea Brăila, lucrurile au fost ceva mai complicate. Handbalistele de la SCM Craiova au avut mai mult de muncă pentru a se impune contra formației brăilene, lipsind din formula Craiovei Cristina Florianu, care a suferit o accidentare la meciul precedent.

Nikolic a adus victoria la Brăila cu un gol în ultimul minut

Nici Bobana Klikovac nu a apucat să evolueze în partida de la Brăila, aceasta fiind nevoită să părăsească terenul după primul minut de joc din cauza unei accidentări suferite în acțiunea în care a marcat. Prima repriză a fost una mai bună pentru trupa craioveană, care a reușit să se distanțeze la trei goluri până la pauză, conducând cu 11-8 înainte de intrarea la cabine. În al doilea act, SCM Craiova a scăzut ritmul și le-a permis gazdelor să se apropie în finalul meciului. Emoțiile au fost mari, până în ultimul minut brăilencele reușind să egaleze pe tabelă. Echipa craioveană a fost însă salvată de Zeljka Nikolic, care a marcat golul victoriei în ultimele secvențe ale partidei, stabilind scorul final de 21-20 pentru SCM Craiova. Prin această victorie, trupa lui Burcea a devenit vicecampioană națională, ocupând locul secund în campionat cu 58 de puncte, cu unul mai mult decât contracandidata Măgura Cisnădie, care s-a clasat pe poziția a treia. În meciul de la Brăila, antrenorul Bogdan Burcea a trimis în teren următoarele jucătoare: Dumanska, Stanciu – Țicu (4 g.), Trifunovic (4 g.), Elisei (4 g.), Nikolic (3 g.), Rădoi (2 g.), Pricopi (2 g.), Vizitiu (1 g.), Klikovac (1 g.).

Dumanska, Elisei și Țicu, în lotul României pentru meciurile cu Austria și Portugalia

Naționala României de handbal feminin mai are de jucat două partide în campania pentru calificarea la Campionatul European din acest an, cu Austria (31 mai, în deplasare) și cu Portugalia (3 iunie, la Buzău). Pentru aceste două jocuri, selecționerul Martin Ambros a stabilit lotul pe care îl va avea la dispoziție, în el regăsindu-se și trei jucătoare de la SCM Craiova. Este vorba de Yulia Dumanska, Valentina Ardean Elisei și Ana Maria Țicu, care vor participa cu echipa tricoloră la ultimul atac pentru calificarea la turneul final. Întreg lotul convocat de Ambros arată astfel: Yulyia Dumanska (SCM Craiova), Larisa Tamaş (HC Zalău), Cristina Laslo (Buducnost), Melinda Geiger (Sifok), Denisa Dedu (Siofok) Andreea Adespii Molnar (HCM Rm. Vâlcea), Laura Popa (ASC Corona 2010 Braşov), Laura Chiper (ASC Corona Braşov), Crina Pintea (HC Issy Paris), Raluca Băcăoanu (HCM Rm. Vâlcea), Ana Maria Drăguţ (HC Zalău), Laura Pristaviţa (CSM Bistriţa), Valentina Ardean Elisei (SCM Craiova), Aneta Udriştioiu (CSM Bucureşti), Eliza Buceschi (ASC Corona 2010 Braşov), Cristina Neagu (CSM Bucureşti), Ana Maria Ţicu (SCM Craiova), Daniela Raţiu (CSM Bistriţa), Cristina Florica (HCM Rm. Vâlcea) şi Paula Vişan (HC Zalău).