joi, aprilie 18, 2024

Sibiul a rezolvat rapid calificarea

SCM Craiova rămâne cu recordul negativ de a nu obține nicio victorie în play-off. Echipa craioveană de baschet masculin a disputat marți seara, în Sala Ion Constantinescu din Bănie, al treilea meci împotriva lui CSU Sibiu din cadrul sferturilor de finală ale campionatului național. După cele două înfrângeri clare de pe terenul Sibiului, cu 86-73, 82-75, a urmat încă un eșec pentru craioveni, pe teren propriu. De această dată însă elevii lui Hadar au pus mai mari probleme sibienilor, care s-au impus la un singur punct diferență. Oaspeții au câștigat meciul cu 85-84, pe sferturi scorurile arătând astfel: 22-25, 25-24, 17-14, 21-21. Pentru SCM Craiova au evoluat în meciul de marți seara: Orbeanu (3), Siriscevic (12), Aleksandrov (24), Ionescu, Berceanu, Mikulic (6), Reed (16), Paasoja (23). Așadar, SCM Craiova este eliminată din play-off-ul acestui campionat și intră în vacanță competițională. Alături de CSU Sibiu, în semifinalele campionatului național de baschet masculin s-a mai calificat până acum Universitatea Cluj. În celelalte două dispute din sferturi, dintre CSM Oradea – BCM Pitești și BC Steaua București – BC Timișoara, mai sunt de jucat meciuri pentru a fi stabilite câștigătoarele.