În absența mizei, a fost spectacol pe „Chimia”!

Un meci cu șase goluri și răsturnări de scor au oferit ACSO Filiași și CSU II Craiova, în derby-ul județean din ultimul eșalon național.

La început de week-end, trupele lui Silviu Lung și Corneliu Papură au avut mare poftă de fotbal. Cele două echipe au jucat deschis și nu s-au zgârcit în faze de poartă. Craiovenii au deschis scorul prin Markovic, gazdele au egalat până în pauză, iar după o oră de joc vârful Dinu și-a trecut în cont dubla și i-a adus pe filieșeni în avantaj. Buzan și Nițu au răsturnat iar rezultatul. Dinu a completat hattrick-ul în minutul 88 și punctele au fost împărțite.

Silviu Lung a jucat cu Nica – Calu, Chiriță, Lupu, Crușoveanu – Badea, Stancu, Tudor, Roman – Dinu, Geanimu. Au mai intrat Borneci, Chivu, Stăiculescu, Tereche. Antrenorul Corneliu Papură a aliniat următoarea echipă: Dică – Țoiu, Enache, Puțaru – Borța, Șerban, Buzan, Juncu – Trancă, Markovic, Constantin. Au mai evoluat pe parcursul meciului: Frăsineanu, Nițu, Trocan și Dinu.

În urma rezultatului de egalitate, cele două echipe își păstrează pozițiile fără griji din clasament: CSU II Craiova e pe 5, iar Filiași un loc mai în spate. În următoarea rundă, programată la data de 8 mai, de la ora 18:00, echipele doljene vor juca în deplasare. CSU II pe terenul celor de la ACS Ghiroda, iar Filiașiul la Hermannstadt II.