marți, aprilie 23, 2024

Baschetbaliștii, egalați de Phoenix Galați în clasament

SCM Craiova a fost egalată la puncte de Phoenix Galați în turneul echipelor de pe locurile 7-12, amândouă aflându-se acum la 40 de puncte, și poate pierde prima poziție dacă va greși în următoarele partide. La Galați, baschetbaliștii craioveni au jucat miercuri seară fiind învinși la o diferență mică, scor 90-86. Fiecare sfert a fost unul diferit, alternând echipa aflată la conducere. Dacă gazdele au început mai bine, impunându-se în primul parțial cu 20-12, echipa craioveană a revenit apoi în al doilea sfert și a preluat chiar conducerea, câștigând cu 29-19. Gălățenii au întors scorul în al treilea sfert, pe care l-au adjudecat cu 27-12, căpătând un avantaj generos de 13 puncte înainte de ultimul parțial. Chiar dacă s-au impus în sfertul patru, cu 33-24, SCM Craiova nu a recuperat suficient pentru a obține ceva din acest meci, soarta partidei fiind o victorie a lui Phoenix Galați.