Vinerea neagră pentru doljeni

CSU 2 Craiova și CSO Filiași au pierdut fără a marca vreun gol în meciurile din cadrul etapei a 20-a.

După victoria de la Timișoara în fața echipei Centrului Național de Pregătire, echipa satelit a CSU Craiova a rămas în Ardeal, iar vineri a jucat la Sebiș cu gruparea gazdă Național. Formația din Sebiș s-a impus cu 2-0 prin golurile marcate de Marco Enciu (’25) și Cristian Onțel (’75 – penalti). La CSU 2 au jucat: Dică – Borța, Ion, Puțaru – Trocan, Enache, Constantin, Buzan (’70 Ciutică) – Trancă, Țoiu, Frăsineanu (’46 Al. Vulpe). Național Sebiș, antrenată de Călin Cojocaru au jucat: Cr. Poiană – Poștoarcă, Pîslaru, Dumitrache, Siminic – Sz. Vereș, Pintea – Săulescu (’90 Basic), Mărgărit (’84 Rugină), Onțel (’88 Giuga) – Enciu (’66 Susan). Vineri de la ora 17, trupa lui Papură va primi ”acasă” vizita gorjenilor de la Internațional Bălești. Tot un eșec, 0-3, a suferit și CSO Filiași în meciul jucat pe teren propriu cu liderul CS Șirineasa. Deschiderea scorului în meciului jucat pe arena ”Chimia” s-a produs rapid când în minutul 9 Stoenac a deviat cu capul o centrare venită de pe stânga. După pauză s-a făcut 2-0 pentru oaspeți, care a punctat în minutul 52 prin Cătălin Țîră, acesta șutând din întoarcere la colțul din stânga al porții, iar scorul final l-a stabilit senegalezul Gueye Mansour în minutul 90+4. Tehnicianul celor de la Filiași, Silviu Lung i-a trimis în teren pe: Nedianu – Calu, Preda, Lupu, Tereche (’42 L. Roman) – D. Stancu, Tudor (’56 Badea) – Chivu (’75 R.Chiriță), Papa (’72 Căle), Crușoveanu – Dinu. De partea cealaltă antrenorul echipei CS Șirineasa, Cristi Dulca s-a bazat pe: Miron – Gruia, D. Lung (’67 Neag), Ispas, Drugă – Stoenac, Honciu – Gunie, Zaina (’78 Frățilescu), Dragu (’88 Cioiu) – Țîră (’72 Mansour). În celelalte meciuri din cadrul etapei a 20-a s-au mai disputat: CNS Cetate Deva – Millenium Giarmata 0-1(Claudiu Ghilighicea 79 – penalti), AFC Hermannstadt 2 – ACS Ghiroda 2-1(Lucian Dumitriu 17, 52/Denis Hotca 79), Centrul Naţional de Pregătire Timişoara – Nuova Mama Mia Becicherecu Mic 1-0(Denis Casian 90+3 – penalti), Internaţional Băleşti – Şoimii Lipova 0-1(Vlad Filimon 57), Gloria Lunca Teuz Cermei – CSM Şcolar Reşița 1-4(Daniel Bulza 71/Marius Staicu 55 și 58, Daniel Ene 62, Cristian Costin 86), iar CSM Lugoj a stat.

1. CS Şirineasa 18 14 4 0 43-8 46

2. CSU 2 Craiova 18 11 2 5 36-20 35

3. CSM Lugoj 16 10 5 2 38-23 35

4. CSMS Reșița 17 10 4 3 43-13 34

5. Naţional Sebiş 17 10 4 3 40-16 34

6. CSO Filiaşi 17 6 6 5 19-14 24

7. Teuz Cermei 17 7 3 7 37-36 24

8. Şoimii Lipova 18 6 5 7 27-24 23