vineri, martie 29, 2024

Handbalistele continuă lupta pentru locul doi

După o pauză de trei săptămâni în campionatul național de handbal feminin, SCM Craiova va reveni în competiție astăzi, de la ora 16.30, pe terenul lui HC Zalău. Elevele lui Bogdan Burcea, antrenorul echipei craiovene care a fost ocupat în această perioadă cu pregătirea naționalei de tineret U20 care a obținut calificarea la Campionatul Mondial, au reușit o victorie mare în ultima etapă disputată în Liga Florilor. Craiovencele s-au impus acasă cu 23-21 în fața lui CSM București, cea mai bună echipă de handbal feminin din ultimii ani din țară.

Angrenată și în semifinalele Cupei EHF, în care va disputa prima manșă pe 7 aprilie, echipa craioveană luptă și pentru titlul de vicecampioană națională pe plan intern, pentru că prima poziție este deja securizată de formația bucureșteană, campioană en-titre. Însă pentru locul secund, bătălia este deschisă, cu un avantaj pentru fetele lui Burcea, care se află în acest moment pe poziția a doua cu 42 de puncte, la trei distanță față de ocupanta locului trei, HCM Râmnicu Vâlcea. HC Zalău, în schimb, se află la jumătatea clasamentului, pe locul șapte, iar în ultimele două etape a înregistrat două eșecuri la rând. În meciul tur, SCM Craiova a câștigat, pe teren propriu, cu 31-24. O victorie este vizată și în partida de azi pentru craiovence, pornind ca favorite în această întâlnire.