vineri, martie 29, 2024

Luptătorii craioveni au urcat pe podiumul național la cadeți

În cadrul Campionatului Național de Cadeți, care a avut loc între 23 și 25 martie la Târgu Mureș, luptătorii de la cluburile din Bănie au urcat pe podium de șapte ori, iar în clasamentul general la feminin CSM Craiova a obținut primul loc grație rezultatelor consemnate. Titlul național a ajuns la Rebeca Baraga (46 kg), sportivă aflată în dublă legitimare CSM – LPS Craiova, și la Roxana Capezan (65 kg), care a obținut de asemenea aurul. Concurând tot în dublă legitimare între CSM și LPS Craiova, Ana Maria Cristescu (43 kg) a cucerit argintul la naționalele de cadeți, în timp ce Cristina Ungureanu (61 kg) și Cătălin Irimia (92 kg), sportivi doar ai Clubului Sportiv Municipal, au adus acasă câte o medalie de bronz. Aproape de podium s-a clasat și Codruț Lăzărică (48 kg, CSM – LPS Craiova), care a ocupat locul cinci. Aceștia sunt pregătiți de antrenorii Petre Banciu și Valentin Boboșca. Din grupa fraților Cimpoeru de la LPS Petrache Trișcu Craiova, Ștefi Bora (48 kg) și Alin Piroi (92 kg) au adjudecat câte o medalie de bronz.