joi, aprilie 18, 2024

Set la zero și au depășit suta

Liderul campionatului județean, FC U Craiova, a învins fără probleme una din echipele cu care se va duela și în play-off și a ajuns la 103 goluri marcate având o medie de peste 5 goluri pe meci.

Prima etapă intermediară a acestui an a programat miercuri, de la ora 16:00, 4 meciuri din 7, întrucât două dintre ele au fost câștigate la masa verde de Flacăra Moțăței și Unirea Tricolor Dăbuleni, iar partida de la Ișalnița a fost amânată pentru o dată ce va fi anunțată ulterior.

Derbiul rundei a 19-a s-a jucat pe terenul de la Aripile”, unde liderul neînvins al Ligii a 4-a Dolj, FC U Craiova 1948 a bifat al 19-lea succes din tot atâtea meciuri. Trupa lui Nicolo Napoli s-a impus fără probleme, scor 6-0 (3-0) în fața ocupantei locului 4, Știința Danubius Bechet.

Prima repriză a fost tranșată rapid de craioveni, care încă de la începutul partidei au pus stăpânire pe joc, reuşind să înscrie de trei ori până la pauză. Deschiderea scorului a fost reușită de Raicea, tot el scoțând și penaltiul transformat de Bălan. Scorul pauzei, 3-0, este stabilit de același Claudiu Bălan, care marchează după un frumos atac al echipei craiovene. Din servant pentru acțiunile echipei sale în prima repriză, căpitanul Mihai Dina a devenit și marcator după pauză, reușind să ducă scorul la 4-0, printr-un frumos șut din afara careului, apoi realizând dubla din câțiva metri. Cu şapte minute înainte de finalul întâlnirii, Gârbiţă a punctat și el în al doilea joc consecutiv după ce o făcuse și în urmă cu câteva zile, la Dăbuleni.

La FC U Craiova 1948 au jucat: A. Preda – Dănănae, E. Dina, Avram, Luică Raicea, Cârstea, Dragomir, R. Văduva – M. Dina, Cl. Bălan. Au mai intrat Mogoșanu, Uță, Gârbiță și Armășelu. Oaspeții au aliniat formula: M. Staicu – Socoteanu, Ivan, Cl. Sandu, Țuculeanu, G. Mișu, S. Pîrvu, Voicu, Puchiu, Gae și M. Sandu. Au mai jucat: Preduț, Georoceanu și Stănculescu.

Meciul cu bechețenii a fost unul important pentru FC U Craiova deoarece a mai acumulat încă 3 puncte pentru play-off. Astfel, în acest moment primele 4 clasate care intră în acest mini-turneu au contabilizate următoarele puncte: FC U Craiova – 15, Jiul Podari – 7, Dunărea Calafat – 3, Știința Danubius Bechet – 0. Până la finalul sezonului regulat craiovenii mai au un hop important pe 14 aprilie, cel de la Podari, unde dacă vor învinge vor face ca play-off-ul să se joace doar pentru palmares, în schimb dacă Jiul Podari se va impune atât cu FC U, dar și în meciul pe care îl mai are de jucat pe 31 martie cu Danubius Bechet se va apropia la două puncte de lider.

Meciurile juniorilor, amânate

Etapele din campionatele juvenile ale județului Dolj au fost amânate în urma hotărârii Comitetului de Urgenţă al AJF compus din Horațiu Stănescu (preşedinte AJF), Florea Spînu (vicepreşedinte) și Dumitru Firu (reprezentant al cluburilor de Liga a 4-a). Astfel au fost amânate, din cauza condițiilor atmosferice nefavorabile anunțate de ANM pentru intervalul 21 24 martie precum și a stării proaste și inundabile a terenurilor de joc în urma procesului de deszpăpezire, pentru o dată ulterioară, etapa din 22 martie – juniori E, precum și etapele din data de 24 martie juniori A1, C, D, E.